Z histórie

Nejen staří Egypťané znali ormus, tedy monoatomické zlato. Stejně tak i Mojžíš, Ježíš a templářští rytíři. Ačkoliv se jedná o zdánlivě velmi extravagantní tvrzení, přesto k němu existují zajímavé, byť poněkud kontroverzní důkazy. Nechceme se ubírat cestou forenzní analýzy, protože by to bylo příliš vědecké pro účely našeho internetového magazínu. Nicméně můžeme níže uvedená překvapivá fakta alespoň použít jako stručný úvod do historie užívání monoatomických prvků.

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického podvádění a vytváření podvrhů. Jméno James Mellaart dnes něco řekne zřejmě jen pár čtenářům, ale během jeho „patnácti minut slávy“ v 60. letech šlo snad o jednoho z nejznámějších archeologů světa. V té době by ho možná v proslulosti bylo možné srovnat s podstatně starším Heinrichem Schliemannem, tedy objevitelem Tróje.

Do příběhu obrů na území severní Ameriky patří svědectví, artefakty a fotografie, sesbírané po dobu 160 let z míst tak rozdílných, jako je ostrov Isle Royale v Hořejším jezeře nedaleko Michiganu, ostrovy the Channel Islands u pobřeží Kalifornie, jeskyně Spirit Cave v Nevadě, Hadí mohyla v Ohiu a mohyly Kincaid v Mississippi. Fritz Zimmerman se ve své dvoudílné knize “The Nephilim Chronicles” (Kroniky Nefilim) zaměřuje na metrologická a astronomická čísla, která jsou patrná ve všech dávnějších i novodobých výzkumech těchto památek. Následuje seznam prověřených nálezů obřích koster, které byly nalezeny v severní Americe.

Archeológ Persis B. Clarkson z univerzity vo Winnipegu povedal: „Predstava, že naši dávni predkovia boli schopní zorganizovať tak veľký počet ľudí potrebných pre výstavbu obrovských objektov – ako bolo vytvorenie geoglyfov v Kazachstane, núti archeológov hlboko prehodnotiť povahu a načasovanie sofistikovanej rozsiahlej ľudskej organizácie ako jedinej, ktorá predchádzala usadlej a civilizovanej spoločnosti.”

Na kameni Cochno se nalézají tucty rytin podobné spirálám, vyrytých prohlubní, geometrických tvarů a mnoho typů záhadných vzorů. Kámen pocházející z doby bronzové, se nachází v západním Dunbartonshiru ve Skotsku, je považován za jednu z nejdůležitějších dochovaných památek celé Evropy. Je ozdobený ornamenty, které odborníci nazývají prsteny a šálky. Dosud kámen ležel nejméně 50 let zahrabaný pod několikametrovou vrstvou zeminy a vegetace. V té době šlo o zoufalý pokus zachránit kámen před vandaly. V současné době se známý kámen ještě jednou vyhrabe a podrobí důkladnému průzkumu záhadných symbolů s nadějí, že se odhalí některá jeho tajemství.

Z lingvistického pohledu je sumerština izolovaný jazyk, který nepatří k žádné známé lingvistické formě. Vědci studovali starověkou sumerštinu a snažili se najít spojitosti s dalšími skupinami jazyků, avšak neúspěšně. Sumerové vynalezli hieroglyfické písmo, ze kterého později vzniklo písmo klínové. Starověká Sumerština může se staroegyptským písemným systémem soutěžit o titul nejstaršího známého psaného jazyka.

Legendu o ztracené pevnině Atlantis a vyspělé civilizaci, která na ní kvetla, máme z Platónových dialogů Timaos a Kritias. Antický filosof uvádí spoustu zajímavých detailů, které vůbec nepodporují hypotézu, že by tyto texty byly čirým výmyslem nebo jen kulisou pro jeho představy o ideální společnosti. Vyskytovala se tam například četná ložiska kovů - a mezi nimi jeden, který je dnes neznámý. Autor mu říká oreichalkos, což nabízí celou řadu výkladů.

V mayskej lokalite Palenque na juhu Mexika objavili archeológovia podzemný vodný tunel vybudovaný pod Chrámom nápisov, v ktorom je aj hrobka mayského vladára Pakala. Vedúci výskumu, archeológ Arnoldo González Cruz uviedol, že výskumníci veria, že hrobka a chrám boli nad vodným zdrojom vybudované zámerne, a to medzi rokmi 683 a 702 nášho letopočtu. Tunel viedol vodu pod pohrebnou komorou a umožnil Pakalovmu duchovi cestovať do podsvetia.

Minulosť nás fascinuje mnohými civilizáciami, ktoré dnes poznáme už len vďaka archeologickým nálezom. Jednou z nich boli aj Mayovia. Ich tajomstvá sa odhaľujú dodnes. Snahu archeológov však predčil len 15 ročný chlapec z Kanady William Gadoury. Podarilo sa mu objaviť stratené mesto hlboko v džungli južného Mexika.

Pyramidy si většina lidí spojuje jen s Egyptem nebo Střední Amerikou, ve skutečnosti se ale nacházejí i na mnoha dalších lokalitách - často takových, kde byste je vůbec nečekali. Ty nejtajemnější jsou v Číně, kde na badatele zřejmě ještě čeká nejedno překvapení. Když se dlouho uzavřená Čína začala v 90. letech minulého století otevírat světu, jednou ze senzací té doby byly dosud prakticky neznámé pyramidy "říše středu". Většina se jich nachází v centrální Číně kolem města Xi´an. Patrně největší je takzvaná Bílá pyramida, která má být přibližně tři sta metrů vysoká - tedy téměř třikrát vyšší než Chufevova pyramida v Egyptě. Na rozdíl od ní však má nižší sklon stěn.

Stránky

Odoberať Z histórie