Inkovia

Brien Foerster sa narodil v Rochesteri (Minnesota, USA), ale vyrástol na západnom pobreží Kanady. Peru sa stalo jeho ďalšou hlavnou oblasťou záujmu. Stal sa z neho odborník na megalitické stavby Južnej Ameriky a predĺžené lebky. Svoj čas delí medzi Paracas, Peru a Cusco.

Další lokalitou s podivuhodnými vlastnostmi, které může být branou vedoucí do jiného časoprostoru, je skalní útvar, který Peruánci velmi výstižně nazývají Puerta de Hayu Marca - brána bohů. Najdeme ji v Peru, v Andách, 85 kilometrů od města Puna, u zátoky na severozápadě jezera Titicaca. Záhadnou bránu, nebo lépe řečeno obří kamenná vrata, vytesaná do skály, která nikam nevedou, objevil pro turistický ruch roku 1998, úplně náhodou průvodce cizinců José Luis Delgado Mamani. Tehdy prohledával okolí, aby mohl vytyčit novou, turisty ještě neokoukanou trasu v horách.

Na celém světě se v průběhu dějin rodily a zase zanikaly nejrůznější civilizace. Jejich konec nastal někdy z neznámých důvodů, jindy je vyhladili krutí dobyvatelé. Jejich pozůstatky jsou však dodnes hodny obdivu. Umístění i uspořádání je fascinující ukázkou mistrovství stavitelů.

Libor Čermák | Jedním z nejznámějších a zároveň nejtajemnějších míst v Jižní Americe jsou ruiny inckého kultovního místa Machu Picchu. Díky tomu se dostaly i na seznam tzv. „nových sedm divů světa“. Je to legendární incké město postavené v horském sedle pod Huana Picchu a nad řekou Urubamba v nadmořské výšce kolem 2400 m.n.m. Proč ho Inkové postavili, to nikdo neví.

Libor Čermák | Jaké je nejzáhadnější známé místo Jižní Ameriky? Zcela určitě je to komplex gigantických ruin neznámého původu v Pumapunku vzdálených cca 1 km od Tiahuanaka v Bolivii. Rozhodl jsem se, že sepíši co nejucelenější přehled záhad této dosud nerozluštěné archeologické záhady, na které si už vylámal zuby nejen badatel. A samozřejmě přidám i pár svých postřehů. Takže tedy Pumapunku nebo též Puma Punku je takovéto:

Fawcett posadnutý myšlienkou po starovekých civilizáciách navštívil aj rôzne archívy. Podarilo sa mu nájsť dokument, azda prvý písomný zdroj o existencii „Eldoráda“, v ktorom sa uvádza, že bolo nájdené „veľké, skryté a veľmi staré mesto bez obyvateľov“ v roku 1753. Tento materiál, aj keď na niektorých miestach úplne nečitateľný, je stále v archíve Instituto Historico e Geographico Brasileriro v Rio de Janeiro.

Stránky

Odoberať Inkovia