Čaje

Pozrite si toto video (12 minút) v ktorom sa dozviete čo to je polofermentovaný čaj – oolong a ako si ho správne pripraviť.
Zároveň sa aj dozviete niečo o skvelom Tchajwanskom mliečnom oolongu – Formosa Nai Xian a Inteligentnom čajníku.

Videomagazín o populárnom čínskom čaji...

 

Tea & Coffee World Cup | Na špeciálnej aukcii jarných čajov Darjeeling 2010 vo Viedni Čajovňa dobrých ľudí vydražila dva vynikajúce čaje Darjeeling Badamtam a Darjeeling Chamong, ktoré reprezentovali najlepšiu kvalitu vybraných čajových plantáží. Na viedenskom výstavisku sa koncom apríla konal Tea & Coffee World Cup. Súčasťou veľtrhu čaju a kávy bola aukcia čajov z oblasti Darjeeling, ktorú iniciovala asociácia pestovateľov indických čajov. 22 najslávnejších čajových záhrad Drarjeelingu prezentovalo na aukcii svoj najlepší tohoročný jarný čaj.

"Nechodí sa už síce tancovať na Čaje o piatej, ale čajovne tak akosi začali patriť ku koloritu našich miest. Do čajovne môžete bez obáv pustiť svoje deti. Môžete tam zájsť s priateľmi alebo iba tak s vlastnými myšlienkami. V čajovni sa nemusíte na nič hrať. Ak máte chuť, môžete odložiť vlastnú autoritu spolu s topánkami a pokojne si sadnúť na vankúš položený na zemi... A ak aj nenavštevujete čajovne pravidelne, je príjemné vedieť, že tu sú. Že raz, keď budete príliš smutní alebo príliš veselí, keď sa vo vás ozve hlas predkov a pocity filozofov, budete mať kam ísť. Dívať sa do plamienku sviečky, vnímať obláčiky vôní a s nimi i lúče slnka zakliate v lístkoch čaju..."

Darjeeling je Mekkou himalájskych čajov. Mesto Darjeeling sa nachádza na hrebeni hory vysokej vyše 2000 m. A všade naokolo sú rozľahlé čajové plantáže. Ranný pohľad na Himaláje a nádhernú Kančendžengu ponad severné plantáže Tukvaru sme si často a s láskou vychutnávali. Prinášame Vám zopár záberov z našej cesty...

Čaje sa v Nepále pestujú kúsok pod hradbou himalájskych osemtisícoviek, neďaleko Mount Everestu a Kančendžangy, ktorá nám pripadala ako kráľovná himalájskych čajov, pretože ju bolo vidieť vysoko na nebi z viacerých čajových plantáží a hôr Darjeelingu i Nepálu. Nafotili sme pre Vás tento kúsok sveta, aby ste mali možnosť vstúpiť do krajiny, v ktorej zrejú a produkujú sa nepálske čaje.

Oolong, v čínštine Wu Long, znamená v preklade čierny drak. Čiastočná oxidácia modrozelených čajov, ako sú oolongy tiež často nazývané, ich radí na unikátne miesto medzi čajmi zelenými a čiernymi. Ich história siaha až do čínskej dynastie Ming, do obdobia zhruba pred 400 rokmi, do provincie Fuťien, pohoria Wu Yi. Vtedy bol popísaný čaj Yu Xiang Wei Hui – čaj, ktorý prechádza niekoľkými fázami spracovania, aby sa vytvorila dobrá chuť a aróma. Dnešná výroba čajov oolong sa dá zhrnúť do piatich krokov - zber, zavädanie, natriasanie, zahrievanie a rolovanie, pečenie či sušenie. Lístky zelených odrôd oolongov sú väčšinou pevne zvinuté, kým tmavšie oolongy si zachovávajú tzv. dračiu formu – zostávajú len volne pozohýnané. Za najlepšie sú považované oolongy z provincií Fuťien, Kuang-tung a z Taiwanu.

Povzbudzujúci zelený čaj z provincie Yunnan. Suchý list vydáva sladkasto ovocnú vôňu. Chuť má jemnú, trávovo ovocnú, plnú a osviežujúcu. Nálev má sviežu svetlo zelenú farbu. Tento čaj sa pestuje organickým spôsobom, bez použitia akýchkoľvek chemických ošetrujúcich látok, alebo hnojív. (Organic Tea).

Jiaogulan užívali ľudia z horských oblastí južných provincií Číny po celé generácie, vždy ráno pred prácou na posilnenie, povzbudenie a zlepšenie fyzickej kondície, ale tiež každý večer na uvoľnenie a upokojenie. Bol označovaný ako elixír mladosti alebo tiež bylina nesmrteľnosti, keďže ľudia sa tu bežne dožívali veku 100 rokov!!!

Jazmín má pravdepodobne pôvod v Iráne a v treťom storočí bol dovezený do Číny. V súčasnosti je už veľmi známy v Ázii a Európe kde sa pestuje od 16-teho storočia, pôvodne pre parfumérske účely. V Indii sa volá "kráľovná noci" kvôli svojej opojnej vôni ktorá sa uvoľňuje z kvetov práve v noci. V Číne je jazmín používaný ako symbol ženskej krásy a nežnosti. Jazmín je tiež symbolom hlbokých citov, radosti a elegancie. V súčasnosti je výnimočne používaný aj v západnej medicíne, kde sa požíva sirup z kvetov proti kašľu a čaj z listov na vonkajšie používanie pri zraneniach očí.

Stránky

Odoberať Čaje