Podujatia

Nekonvenčný autor literatúry faktu pozvanie portálu MIESTA k našej veľkej radosti prijal a tak vďaka ústretovosti Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene sme 15. 11. 2017 mohli debatovať na široký okruh tém. Obľúbený zvolenský portál ZV-PODUJATIA.com priniesol reportáž naozaj bleskovo, uvádzame ju v pôvodnom znení:

Videomagazín o populárnom nečaji...

 

Pozrite si toto video (12 minút) v ktorom sa dozviete čo to je polofermentovaný čaj – oolong a ako si ho správne pripraviť.
Zároveň sa aj dozviete niečo o skvelom Tchajwanskom mliečnom oolongu – Formosa Nai Xian a Inteligentnom čajníku.

Pútnici, ktorí sa zúčastnili pešieho putovania boli už skúsení a tiež niesli štafetu celej púte so srdečnosťou a pohodou.
Milí priatelia!
Chcela by som sa takto verejne všetkým poďakovať za pomoc, ochotu a zdielnosť počas Pútnického festivalu hudby, ktorý sa konal od 9. 8. do 19. 8. 2012...

Videomagazín o populárnom čínskom čaji...

 

POZNÁME VÍŤAZOV!
Tento rok sme sa stretli v nádherných priestoroch Stĺpovej siene Zvolenského zámku. Neopakovateľnú atmosféru obrazového putovania čajovými plantážami sveta vygradovala tombola i vystúpenie Femina fortis. Vaše tipy a rady partnerov súťaže rozhodli.
ČAJOMIL ROKA 2011 je...

Čajovňa dobrých ľudí a Bonsai centrum Nitra Vás srdečne pozývajú na Putovanie k prvopočiatkom čaju - s Alenkou a Vladimírom Ondejčíkovými

Vstup voľný!

OCHUTNÁVKY ZDARMA!
ZĽAVY NA ČAJE A ČAJOVÚ KERAMIKU!
ŠPECIÁLNE ZĽAVY NA RELAXAČNÚ HUDBU!
UVÁDZACIE CENY NA NOVÉ POLODRAHOKAMY Z BRAZÍLIE!

Pri zbere rozdeľujeme čajové lístky na: jemný fleš, stredný a hrubý fleš. Všeobecne platí, že čím je fleš jemnejší, tým je čaj kvalitnejší. Vo vyššie položených oblastiach, kde rastie kvalitnejší čaj, sa takmer vždy zbiera jemný fleš. Čajové kry žijú dlhé roky. Assamica sa dožíva v priemere 40 rokov avšak Sinensis môže rodiť až 100 rokov. Podľa veľkosti lístkov sa čierny čaj rozlišuje na listový (Leaf), zlomkový (Broken), čajový výsevok (Fannings), prachový (Dust), vyrábané metódou CTC (Crushing-Tearing-Curling) a vyrábané metódou LTP (Lawrie Tea Processor). Čaje listové a zlomkové sa používajú na výrobu sypaného čaju, čajový výsev sa používa do nálevových vrecúšok.

Čajovník čínsky je vždyzelená nepadavá rastlina z čeľade Theaceae. Najznámejší rod je Camelia. Hlavné odrody tohto čaju sú camellia sinensis sinensis a camellia sinensis assamica.
Camellia sinensis dorastá – pokiaľ ju nikto nestrihá a neotrháva - do výšky 2 až 3m a darí sa jej v Číne, Tibete a Japonsku. Je odolná proti chladu a môže dávať 5cm dlhé listy až 100 rokov.

Podľa čínskej starej povesti objavil blahodarné účinky čaju cisár Šen-nung, učenec a liečiteľ, ktorý z hygienických dôvodov pil iba prevarenú vodu. Rozpráva sa, že jedného dňa v roku 2737 pred Kristom, keď odpočíval pod divokým čajovníkom, ľahký vietor odtrhol niekoľko lístkov, ktoré spadli do vriacej vody. Cisár s údivom zistil, že nápoj má lahodne osviežujúcu a povzbudzujúcu chuť. Tak bol „objavený“ čaj.

Stránky

Odoberať Podujatia