Z domova

Skupina desiatich farmárov sa pustila do budovania celoslovenskej obchodnej siete, v ktorej chcú predávať výlučne slovenské potraviny. Už ich nebavilo, ako slovenskí poľnohospodári musia bojovať s veľkými zahraničnými reťazcami. Stále cítili tlak na ceny, ktorý spôsoboval znižovanie kvality potravín.

Už od štvrtku funguje v Bratislave nový potravinový reťazec. Pýši sa čerstvý potravinami, aké sme ešte na Slovensku nevideli. Vsadili na domácich farmárov, ktorí majú prilákať k pultom predajne nových zákazníkov. Tí by mali oceniť nielen kvalitu, ale aj čerstvosť.

Naša kultúra je spätá so Zemou. Zem je naša živiteľka. Zo Zeme prijímame potraviny, vodu. Zem je hĺbkovo spätá s kultúrou, ľudovou i modernou, i s našim najzákladnejším hospodárstvom. Preto by tento vzťah ku krajine a Matke Zemi mal byť dôležitou súčasťou základného, i mediálneho vzdelávania.

V rámci siete stredných škôl v SR sme stav odborného školstva dostali na úseku pôdohospodárstva na kolená a dnes chceme farmárov vychovávať cez internet. Tomu sa povie najhrubšie zrno arogancie voči roľníckemu stavu. Poľnohospodár nie je povolanie to je poslanie na celý život. Tento vzťah sa nedá naučiť ten musí mať človek v sebe a žiť s prírodou, ale nie cez internet.

Už nielen vo Zvolene či v Liptovskom Mikuláši, ale aj v mnohých ďalších mestách Slovenska od jari zapustia korene farmárske trhy. Vypočujú tak volanie ľudí po domácich kvalitných produktoch, ktoré v bežných obchodoch nekúpia. Spoločnosť Farmárske trhy s.r.o už onedlho spustia pravidelný predaj regionálnych dobrôt prakticky po celom Slovensku. Na ich mape nebude chýbať ani Bratislava, v ktorej doteraz farmárske trhy chýbali.

Výlučne rodinnou záležitosťou bola štedrá večera. Po modlitbe všetci pozorne sledovali plameň sviece. Tradovalo sa, že na koho plameň ukáže, ten bude na rok pri štedrovečernom stole chýbať. Vianočné sviatky sa večer 24. decembra začínajú v mnohých slovenských domácnostiach zvonením zvončeka...

Združenie svoj majetok, teda plastové nádoby, ktorých cena jednej sa pohybuje okolo 30 eur a združenie ich nakúpilo asi 75 000 cca za 2 250 000 eur (!), zmluvne dočasne na päť rokov požičiava teraz obyvateľom obce na triedenie odpadu. Po uplynutí tejto lehoty musí každý nádoby vrátiť a plne nahradiť škodu, ktorá prípadne na nádobách počas tohto obdobia vznikne.

Je voda tovar alebo nie? Podľa jednej z rámcových smerníc EÚ "sa nepovažuje za komerčný výrobok ako iné výrobky, ale skôr dedičstvo, ktoré treba chrániť, brániť a nakladať s ním ako takým". Práve na ňu sa odvolávajú organizátori verejnej výzvy, kritizujúci novelu vodného zákona z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá má umožniť obchodovanie s vodou a jej jednostranný vývoz do zahraničia, a to v obrovskom množstve.

Stránky

Odoberať Z domova