Jóga

“Ve smyslově postřehnutelném světě člověk dospívá k prožitkům, které otupují jeho postřehovací schopnost natolik, že mu psychická oblast zcela uniká. Vstoupí-li na cestu duchovního zdokonalení, opustí tuto sféru pomocí vědomého pozorování sebe sama na psychické úrovni a posléze postupuje k Prázdnotě, která je za hranicí všeho dění. V tom případě nemůže dosáhnout této Prázdnoty ihned. Zatím co k ní upíná pozornost, bezděčně naráží na psychickou (astrální) oblast, která na to reaguje vysíláním křižujících se vibrací do jeho vědomí. A to se děje až do okamžiku, kdy vědomou pozorností dosáhne hledané Prázdnoty. Pak nastane klid.
Tento postup se nazývá střední cesta.”

“Mystikové, kteří neznají mechaniku niterných procesů, pokládají tyto vjemy za vyšší stupeň postupného produchovnění na cestě mystického vývoje. Ve skutečnosti to však znamená, že se jejich svůdné pocitové prožitky jen přenesly do sféry pro člověka ještě neúchopnější, než je sféra pocitových reakcí u těch, kdo neznají mechaniku svého pocitového života.
Postřehy formací psychické přirozenosti však nemusejí mít vždy úpadkovou tendenci. Jestliže člověk dosáhne nejvyššího stupně sebevlády, jeho normální schopnost vnímání se zvětší natolik, že může tyto formace též postřehovat.”

“Už dost bláznů mátlo neinformované, že právě oni, ti blázni, jsou pravým vzorem praktických mystiků. Jak se však stali těmi blázny? – Tím, že místo aby se věnovali soustřeďování mysli, čímž by utlumili její samovolnou činnost a též i vnímání, tuto činnost naopak zvyšovali. Oddali se myšlení, jež jim po zanechání koncentrace přinášelo nový druh myšlenek, než jakými se zabývali dříve v údobí živočišného způsobu žití. Viděno však z výšin mystického vývoje, je naprosto stejné, zabývá-li se neovládaná, samovolně činná mysl předměty smyslových chtíčů nebo spekulacemi o nadsvětském životě a o mravném nebo nemravném myšlení a počínání.”

“Lidský stav se vyznačuje změnami. U lidí je příznačné, že kolísají od stavů doslova bláznivého nadšení až zase do zoufalství. Mezi těmito krajními duševními stavy existuje ideální rovnováha, kterou lze označit za čisté původní lidství; toto lidství trpí tím, že onu bláznivou radostivost musí vyrovnávat následujícím zoufalstvím. Z toho vyplývá, že nevede k ničemu dobrému dát se unášet stavem lidství. Od kolébky až do hrobu se bláznivá radostivost střídá s duševními bolestmi až zoufalstvím a tím se stává to, že člověk je jen člověkem, a to od narození až do smrti.”

“Ti, které jejich touha šťastně žít nebo získat vědění podněcuje k hledání pomocí jógy, často užívají nevhodné jógické prostředky. Téměř vždy se nechávají zlákat poslední ze tří částí jógické výchovy, totiž soustřeďováním, bez ohledu na jeho stupně. A přece první součástí jógické výchovy je výchova mravní, která vlastně řeší problém nešťastného pocitového života v celé jeho šíři. Soustředění ho buď neřeší vůbec, nebo pouze v některých víceméně abstraktních obrysech.”

”Promluvme si na chvíli o józe. Dáme vám definici jógy, kterou vám nejspíš nikdo nedal. Jak ji uslyšíte, něco vám velmi docvakne. Abyste získal co nejvíce z této disciplíny nebo krásném cvičení, kterému říkáte jóga, tak musíte být ve stavu přijímání a nechat zdroj vést vaše pohyby.“

Mumifikovaného mnícha objavili v klasickej meditačnej polohe – v pozícii lotosového kvetu. Vedci však šokovali vyhlásením, že muž vlastne nie je mŕtvy. Mních je v stave „veľmi hlbokej meditácie“, pre ktorý sa používa výraz tukdam. Za posledných 50 rokov sa v Indii stalo približne 40 podobných prípadov, keď tibetskí mnísi upadli do stavu hlbokej meditácie.

Vedeli ste, že pri bežných činnostiach využívame len necelých štyridsať percent svalov? Takmer neuveriteľné. Otázka znie, ako aktivovať ostatné. Odpoveďou môže byť aj dennodenné vykonávanie jogového cvičenia pozdrav slnku, pri ktorom je aktivovaných okolo deväťdesiatpäť percent svalov ľudského tela.

Šrí Rámakrišna (1836-1886), velký indický mistr a uctívatel Šakti - bohyně Kálí, se narodil v chudé bráhmanské rodině v Bengálsku. První duchovní zkušenosti prožil ve věku 7 let...

Krátký úvod pandita Pravindží Džaniho před ceremonií za předky, která se konala v rámci dnů Šraddh - sestupné fáze zářiové Luny...

Stránky

Odoberať Jóga