Čajomil roka 2009

"Nechodí sa už síce tancovať na Čaje o piatej, ale čajovne tak akosi začali patriť ku koloritu našich miest. Do čajovne môžete bez obáv pustiť svoje deti. Môžete tam zájsť s priateľmi alebo iba tak s vlastnými myšlienkami. V čajovni sa nemusíte na nič hrať. Ak máte chuť, môžete odložiť vlastnú autoritu spolu s topánkami a pokojne si sadnúť na vankúš položený na zemi... A ak aj nenavštevujete čajovne pravidelne, je príjemné vedieť, že tu sú. Že raz, keď budete príliš smutní alebo príliš veselí, keď sa vo vás ozve hlas predkov a pocity filozofov, budete mať kam ísť. Dívať sa do plamienku sviečky, vnímať obláčiky vôní a s nimi i lúče slnka zakliate v lístkoch čaju..."

Darjeeling je Mekkou himalájskych čajov. Mesto Darjeeling sa nachádza na hrebeni hory vysokej vyše 2000 m. A všade naokolo sú rozľahlé čajové plantáže. Ranný pohľad na Himaláje a nádhernú Kančendžengu ponad severné plantáže Tukvaru sme si často a s láskou vychutnávali. Prinášame Vám zopár záberov z našej cesty...

Čaje sa v Nepále pestujú kúsok pod hradbou himalájskych osemtisícoviek, neďaleko Mount Everestu a Kančendžangy, ktorá nám pripadala ako kráľovná himalájskych čajov, pretože ju bolo vidieť vysoko na nebi z viacerých čajových plantáží a hôr Darjeelingu i Nepálu. Nafotili sme pre Vás tento kúsok sveta, aby ste mali možnosť vstúpiť do krajiny, v ktorej zrejú a produkujú sa nepálske čaje.

Oolong, v čínštine Wu Long, znamená v preklade čierny drak. Čiastočná oxidácia modrozelených čajov, ako sú oolongy tiež často nazývané, ich radí na unikátne miesto medzi čajmi zelenými a čiernymi. Ich história siaha až do čínskej dynastie Ming, do obdobia zhruba pred 400 rokmi, do provincie Fuťien, pohoria Wu Yi. Vtedy bol popísaný čaj Yu Xiang Wei Hui – čaj, ktorý prechádza niekoľkými fázami spracovania, aby sa vytvorila dobrá chuť a aróma. Dnešná výroba čajov oolong sa dá zhrnúť do piatich krokov - zber, zavädanie, natriasanie, zahrievanie a rolovanie, pečenie či sušenie. Lístky zelených odrôd oolongov sú väčšinou pevne zvinuté, kým tmavšie oolongy si zachovávajú tzv. dračiu formu – zostávajú len volne pozohýnané. Za najlepšie sú považované oolongy z provincií Fuťien, Kuang-tung a z Taiwanu.

"Boh má v Číne viacero podôb," vysvetľoval nám Wang Čchao a položil veselú sošku rozosmiateho bacuľatého pútnika na čajové more. "Toto je Duch čaju. Mi-tu. Čajový bôžik. Vnáša do prípravy a pitia čaju dobrú náladu a pohodu."
A tak Mi-tu bdel nad počínaním nášho hostiteľa, ktorý pinzetou odlomil kúsok 20 - ročného zlisovaného čaju Pchu-er (Pchu-er čím je starší, tým je vzácnejší) a vložil ho do tradičného čajníčka z keramických dielní v I-singu, aby nám pripravil čaj podľa starého čínskeho zvyku. Na čajovom mori, samozrejme.

Kung-fu čcha, čínsky čajový rituál Kung-fu, sa do dnešnej podoby vykryštalizoval v 16. storočí za vlády dynastie Ming a cisára Šen-cunga v provincii Fu-ťien. Prišlo sa na to, že vôňa a chuť čaju sa dá vychutnať najlepšie pri opakovanom viacstupňovom zalievaní lístočkov v malých kanvičkách. Vplyv na rozvoj tejto metódy prípravy čaju malo i učenie taoizmu, podľa ktorého cesta je dôležitejšia ako cieľ. Čiže už samotná cesta je cieľom a vzniká tak, že človek začne “hýbať nohami”. Preto sa považovalo za správne vychutnať si aj prípravu čaju, nielen jeho popíjanie.

Je mnoho rôznych spôsobov, ako sa dá vychutnať dobrý čaj. Veľmi svojskou, zaujímavou a hravou je príprava čínskych čajov v originálnych čungoch. Čo je to vlastne čung a prečo by sa s ním mal človek trápiť, keď si čaj môže zaliať jednoducho v šálke alebo nanajvýš v keramickej kanvičke? Na odpoveď iste prídete sami, ak sa dáte zlákať naším putovaním do tajomného sveta čínskych čungov. Čung (zhong) je starý názov pre čajovú misku a používal sa najmä v juhovýchodnej Číne, kde sa oddávna pestovala aj väčšina najlepších čajov. Toto slovo má viacero významov, ako nakoniec všetky slová v Číne. Znamená napríklad aj srdce, dušu, stred a zvon. Vystihuje tak i charakter čínskej čajovej misky a jej zvonovitý tvar.

MÁTE RADI ČAJ? TAK POTOM ROZHODNE ČÍTAJTE ĎALEJ, JE TU NAŠA SÚŤAŽ! :)
Súťaží sa v troch kategóriách: ´Čajový kvíz´, ´Môj príbeh o čaji´ a ´Tip na Čajomila roka´ | Hlavným ocenením je putovná soška Čajomila, ktorou je každý rok ocenená najväčšia osobnosť, alebo čin v čajovom svete | ´Čajový kvíz´ - Súťaží sa v siedmich kolách (všetky kolá sú otvorené do 12. 12. 2009 do polnoci) | ´Môj príbeh o čaji´ - Inšpiruje vás čaj? Fotíte, maľujete, píšete, či komponujete? Pošlite nám svoju tvorbu na redakcia@miesta.net | ´Tip na Čajomila roka´ - Poznáte niekoho, o kom by sa dalo povedať, že je ´Čajomil´? Napíšte nám! :) | Hrá sa o hodnotné ceny, ktoré iste potešia každého čajomila (čaje a čajové príslušenstvo)
Aký bol minulý ročník? Pozrite si reportáž z odovzdávania cien za rok 2008. Verím, že i tento rok spolu napíšeme jeden pekný príbeh o čaji...
Sokol

Odoberať Čajomil roka 2009