Ekofarmár

Rozhovor s mladým gazdom o pestovaní starej odrody raže, pšenice dvojzrnky a iných plodín, a hlavne o pestovaní a spracovaní ľanu...

Necelé štyri roky po prvom vydaní v roku 2012 Vám s potešením prinášame v reedícii knihu “Úvod do permakultúry” autorov Billa Mollisona a Reny Mia Slay.
Kniha „Úvod do permakultúry“ je vhodná pre záhradkárov, chovateľov, poľnohospodárov, architektov, ekonómov a všetkých ostatných ľudí, ktorí majú záujem na zlepšovaní života na planéte Zemi vás jednoduchým spôsobom uvedie do permakultúry, ktorá je systémom pre navrhovanie trvalo udržateľných ľudských sídiel.

Je presvedčený, že zelenina ako zdraviu prospešná a nenahraditeľná zložka výživy človeka nesmie byť pestovaná s použitím jedov, hrubej sily a bezcitnej vypočítavosti. Tvrdí, že kráča k vytvoreniu trvalo udržateľného systému pestovania a odbytu BIOzeleniny. Ing. Ján Šlinský, autor konceptu Agrokruh, je inšpiratívny človek svojimi myšlienkami, prístupom k prírode aj svojim prejavom.

V rámci siete stredných škôl v SR sme stav odborného školstva dostali na úseku pôdohospodárstva na kolená a dnes chceme farmárov vychovávať cez internet. Tomu sa povie najhrubšie zrno arogancie voči roľníckemu stavu. Poľnohospodár nie je povolanie to je poslanie na celý život. Tento vzťah sa nedá naučiť ten musí mať človek v sebe a žiť s prírodou, ale nie cez internet.

Vieme už, akú veľkú pôdu chceme kúpiť, vybrali sme si ju na vhodnom mieste, ktoré sa nám páči a chceli by sme ju kúpiť. Prvá vec, čo treba urobiť, je ísť na príslušný kataster (nehnuteľností). Požiadate o katastrálnu mapu a o pozemkovú mapu. (Údaje z týchto máp sa dopĺňajú.)

Ak sme si ujasnili, akú veľkú pôdu potrebujeme a teda vieme obhospodáriť, môžeme prejsť na rozbor toho, čo treba zvážiť pri výbere jej miesta, polohy. V živote sú pri rozhodovaní človeka dôležité dva pohľady, ktoré musia byť v rovnováhe. Prvým je pohľad zo strany citu druhý je pohľad zo strany rozumu. Nezáleží na poradí podstatná je ich rovnováha.

Vychádzajme z toho, že cieľom kúpy pôdy by malo byť zabezpečenie základných ľudských potrieb ako jedlo, voda, bývanie, teplo, ošatenie a teda sebestačnosť. Veľkosť pôdy je priamo úmerná potrebám, zručnostiam a záľubám človeka. Inú rozlohu bude potrebovať človek, ktorý chová kravy a inú ten, ktorý pestuje zeleninu.

Biofarma švýcarské nadace Puureheimet Brotchorb je komunitní místo pro lidi s duševní onemocněním a/nebo pro lidi závislých na návykových látkách...

Tento text jste již viděli, možná vám přišel e-mailem. Nám také. Hodnotíme ho jako dobrý návod pro ty, kteří nechtějí nakupovat předraženou zeleninu v supermarketech. Na prosbu mnoha přátel vám popíšu, jak pěstuji zeleninu. Tímto způsobem už pěstují mnozí chataři. Pokusím se vám vysvětlit, jak na to.

Polovina z toho, co sníme, udržuje na živu nás, druhá polovina lékaře...
Tohle egyptské přísloví je zvlášť v těchto hektických časech výstižné. V současnosti jsou průmyslově zpracované potraviny zbaveny těch nejdůležitějších minerálů, vitaminů, ale i vlákniny, což se promítá do celkového zdraví dnešní populace, která je v posledních letech stále více churavější. Proč asi?

Stránky

Odoberať Ekofarmár