Slunce právě vycházelo nad severním pólem Saturnova měsíce Titanu. Měli jsme štěstí na příznivé počasí a též se nám podařilo navést sondu Cassini do optimální pozice. Sonda nám zaslala nové fotografie kapalného metanu a ethanu, které tvoří u severního pólu měsíce tekutá jezera a oceány. Obrázky nám ukazují nové indicie o tom, jak se jezera tvoří a jak probíhají na Titanu hydrologické cykly, které zjevně obsahují více uhlovodíků než-li u nás běžné vody.
Přestože zde existuje jedno velké jezero a pár malých i blízko Titanova jižního pólu, většina jezer se nachází hlavně blíže severu. Vědcům se podařilo prozkoumat značnou část z povrchu měsíce díky radaru, který dokáže proniknout skrz mraky a hustou mlhu. Až teď se podařilo díky Cassiniho vizuálnímu a infračervenému mapovacímu spektrometru a zobrazovacímu vědeckému subsystému zachytit vzdálené a šikmé plochy, na které byl doposud v dané oblasti jen částečný výhled.
Obrázky, které vidíme jsou sestaveny z mozaiky fotografií pořízené v infračerveném světle. Vznikly na základě údajů, které jsme získali během průletů ve dnech 10.07., 26.07. a 12.09.2013. Mozaika sestavená z barevných vizualizací a fotografie z infračerveného mapovacího spektrometru, poukazuje na rozdíly ve složení materiálu kolem jezer. Údaje nám naznačují, že některé části jezer a moří na Titanu se odpařují a vznikají tak ekvivalenty solných vyschlých jezer jako u nás na Zemi. V případě Titanu se ale zjevně bude jednat o organické chemikálie, které pocházejí z mlženého oparu, které se kdysi rozpustily v tekutém metanu. Na fotkách je můžeme identifikovat pod oranžovou barvou oproti nazelenalému pozadí, který reprezentuje spíše vodní led.
“Záběry z vizuálního a infračerveného mapovacího spektrometru sondy Cassini nám dávají ucelený pohled na oblasti, které jsme dříve viděli jen v malých kusech a v nízkém rozlišení,“ řekl Jason Barnes, jeden ze spolupracujících vědců na universitě Idaho (Moskva). “Ukazuje se, že Titanův severní pól je ještě zajímavější, než jsme si mysleli. Je zde komplexní souhra kapalin, která tvoří jezera a moře a jsou zde zbytky z odpařených (vyschlých) jezer a moří.”.
Nejbližší infračervené snímky nám ukazují jasnou strukturu terénu v severní části země plné jezer, které dříve nebyly vidět. Světlé oblasti nám naznačují, že povrchu je v této oblasti naprosto unikátní od zbytku Titanu, což by mohlo vysvětlit, proč většina jezer se nachází právě tady.
Jezera na Titanu mají jasně vymezené hranice, které tvoří strmé stěny. O důvodech tohoto uspořádání se zatím vedou jen dohady.
“Od momentu, kdy jsme objeveny jezera a moře, byli jsme zvědaví, proč jsou soustředěna ve vysokých severních zeměpisných šířkách,” řekla Elizabeth (Zibi) Turtle, týmový spolupracovník z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, Laurel, Md. “Jeví se to tak, že v dané oblasti se na povrchu děje něco zvláštního. To bude nejspíš hlavním vodítkem při hledání správného vysvětlení.”
Mise započala 15.10.1997 odstartováním rakety z mysu Canaveral na Floridě (USA). Sonda dosáhla svého cíle až 01.07.2004. Od té doby zde plní svoji misi. Jeden Saturnův rok odpovídá 30 letům na Zemi. Sondě se tak podařilo zmapovat téměř jednu třetinu Saturnova roku. Na Saturnu a jeho měsících (tělesech) jsme mohli vidět průběh sezón na severních polokoulích v rozmezí od zimy do léta.
„Severní jezera Titanu jsou jednou z nejvíce Zemi připomínající a též nejfantastičtější oblastí v naší sluneční soustavě,“ řekla Linda Spilker, vědecký pracovních projektu Cassini se sídlem v NASA JPL v Pasadeně (Kalifornia). „Zjistili jsme, že se zde jezera mění vlivem ročních období a sonda Cassini nám dává možnost sledovat, jak to probíhá. Když teď v současné době Slunce svítí nad severní polokoulí, můžeme vidět tyto nádherné snímky. Díky tomu můžeme začít srovnávat různé datové soubory a dohadovat se, proč se jezerům na Titanu daří právě v blízkosti severního pólu.“
Mise Cassini-Huygens je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL řídí misi pro ředitelství NASA Science Mission, Washington. California Institute of Technology v Pasadeně řídí JPL pro NASA. Tým VIMS sídlí na University of Arizona v Tucsonu. Obsluha zobrazovacích technologií probíhá na Space Science Institute, Boulder, Colorado.
Sueneé
http://www.nasa.gov/mission_pages/cassini/whycassini/cassini20131023.htm...
Zdroj: http://www.suenee.cz/
Podrobné správy na tému "NASA" nájdete na tejto adrese.
Súvisiace:
Stopárov Vesmírny Sprievodca
http://www.miesta.net/rubrika/stoparov-vesmirny-sprievodca