Nepotrebuje komentár...
Lákalo vás někdy vyzkoušet sypaný zelený čaj, ale přišlo vám to příliš složité? Nebojte se, nic na tom není. A navíc se dozvíte i rozdíl mezi čaji z Číny a Japonska...
Pozrite si toto video (12 minút) v ktorom sa dozviete čo to je polofermentovaný čaj – oolong a ako si ho správne pripraviť.
Zároveň sa aj dozviete niečo o skvelom Tchajwanskom mliečnom oolongu – Formosa Nai Xian a Inteligentnom čajníku.
Málo známá studie před několika lety ukázala, že je čaj jedna z mnoha potravin, která snižuje stres. Podle japonské studie publikované v roce 2009 v americkém Journal of Clinical Nutrition pití pěti šálků čaje každý den může snížit stres až o 20%.
HOVORY MIESTA 8 (57 minút) | 10. 12. 2011, festival ZÁMOCKÝ SLNOVRAT, Zvolen
Exkluzívna séria vystúpení na Zvolenskom zámku pokračuje...
Vychutnajme si skvelú atmosféru večera venovaného Čajovej kultúre.
POZNÁME VÍŤAZOV!
Tento rok sme sa stretli v nádherných priestoroch Stĺpovej siene Zvolenského zámku. Neopakovateľnú atmosféru obrazového putovania čajovými plantážami sveta vygradovala tombola i vystúpenie Femina fortis. Vaše tipy a rady partnerov súťaže rozhodli.
ČAJOMIL ROKA 2011 je...
Pri zbere rozdeľujeme čajové lístky na: jemný fleš, stredný a hrubý fleš. Všeobecne platí, že čím je fleš jemnejší, tým je čaj kvalitnejší. Vo vyššie položených oblastiach, kde rastie kvalitnejší čaj, sa takmer vždy zbiera jemný fleš. Čajové kry žijú dlhé roky. Assamica sa dožíva v priemere 40 rokov avšak Sinensis môže rodiť až 100 rokov. Podľa veľkosti lístkov sa čierny čaj rozlišuje na listový (Leaf), zlomkový (Broken), čajový výsevok (Fannings), prachový (Dust), vyrábané metódou CTC (Crushing-Tearing-Curling) a vyrábané metódou LTP (Lawrie Tea Processor). Čaje listové a zlomkové sa používajú na výrobu sypaného čaju, čajový výsev sa používa do nálevových vrecúšok.
Čajovník čínsky je vždyzelená nepadavá rastlina z čeľade Theaceae. Najznámejší rod je Camelia. Hlavné odrody tohto čaju sú camellia sinensis sinensis a camellia sinensis assamica.
Camellia sinensis dorastá – pokiaľ ju nikto nestrihá a neotrháva - do výšky 2 až 3m a darí sa jej v Číne, Tibete a Japonsku. Je odolná proti chladu a môže dávať 5cm dlhé listy až 100 rokov.