Stonehenge

Nové zistenia vedcov zmenia pohľad milovníkov histórie na megalitickú stavbu Stonehenge. Podľa najnovších zistení totiž nejde o samostatný monument, ale o súčasť celkovo 18-tich ďalších svätýň.

Nejslavnější a nejznámější megalitická památka na světě je bezpochyby Stonehenge. Stojí v srdci jižní Anglie, 15 kilometrů od městečka Salisbury. Aura, která obklopuje tyto prastaré kameny, přitahuje jako magnet dodnes lidi všeho druhu. Od archeologů, kteří pátrají po jeho tajemstvích, po senzibily a řadové turisty.

Libor Čermák | Pokud bychom chtěli najít nejtajuplnější stavbu v Evropě, tak by se mezi první místa umístilo anglické Stonehenge. Proto jsem se rozhodl, že sepíšu jeho záhady a vše doplním i svými fotografiemi. Stonehenge je úžasná stavba. Podle současných názorů vznikala ve třech stavebních fázích. Historie této jedinečné stavby se začíná psát zřejmě kolem 3000 let před naším letopočtem. Tehdy byly zbudovány dva první valy a vztyčeno několik prvních kamenů.

Tajomná záhada
Nový výskum odkryl nálezisko vzdialené iba jednu míľu od Stonehenge, ktoré bolo osídlené ľuďmi tisíce rokov predtým, než sa vôbec uvažovalo

Včera oslavovali druidi a obdivovatelia keltskej kultúry zimný slnovrat v pravekom megalitickom komplexe Stonehenge na juhu Anglicka. Deň zimného slnovratu je na severnej pologuli najkratší deň v roku.

Po desetiletí jsou oficiální publikace o Stonehenge plné fascinujících údajů, čísel a teorií popisujících největší anglický předhistorický monument. Avšak ani v jednom průvodci na lesklém křídovém papíru nenajdete zmínku o přestavbě 4000 let starého kamenného kruhu, která probíhala ve 20. století! To je jedno z temných tajemství moderní archeologie, o kterém se nemluví: O dnech, v nichž kameníci přestavěli nejslavnější britský starověký monument Stonehenge tak, jak by podle nich měl vypadat.

Odoberať Stonehenge