Žijeme v dobe mocného vzostupu túžby po Pravde, ktorá ako svoju odvrátenú tvár prináša i neskutočné množstvo hlúpostí. Vznikajú opozičné tábory a navzájom sa častujú nelichotivými nálepkami. A viete čo? Vyzerá to, že sa príliš nemýlia ani na jednej strane...
Prvý krát som výraz UFO-SLOVANIA zachytil na jednom z profi archeo fór. Volajú tak všetkých, ktorí profíkmi nie sú a hľadajú alternatívy.
Dlhé storočia sa verilo, že mesto Tanis (Džanet) bolo iba legendou. Mnohí pochybovali, či vôbec niekedy existovalo. Všetko sa však zmenilo, keď bádatelia, ktorých si Napoleon Bonaparte priniesol so sebou do Egypta, toto legendárne mesto znovu objavili.
“Westcarov papyrus nám prináša najstaršie známe príbehy o zázrakoch. Obsahuje ale tiež náznaky náhlej revolúcie v egyptskej histórii.” Toto napísal James Baikie v roku 1913, v článku pre časopis National Geographic v čase, keď záujem o staroveký Egypt prudko stúpal (o deväť rokov neskôr objavil Howard Carter Tutanchamonovu hrobku). Aj keď za posledných viac ako sto rokov od vydania článku bolo zistené obrovské množstvo informácií o starovekom Egypte a zvyšku sveta, Baikieho slová stále vyjadrujú úžas nad týmto nálezom.
S istou formou darwinizmu sa môžeme stretnúť i v egyptológii. Je to hlboko zakorenená viera v model “čím novšie, tým lepšie”. Má to svoju logiku. Najprv sme boli opicami, potom lovcami-zberačmi a nakoniec sme si budovali okázalé hrobky zvané pyramídy. Teda ešte predtým, než vznikla filozofia aspoň trošku k svetu (to akože grécka). Tento názorový horor je zavedenou vedeckou klasikou a ktokoľvek tvrdí niečo iné, je šarlatán.
Dvojica známa pod menami Yuya a Tuya (alebo aj ako Juja a Tuja, Cuja, Thuya alebo Tjuyu) darovala egyptskej kráľovskej rodine prinajmenšom jedného, a možno hneď dvoch slávnych členov. Ich dcéra Tiye bola manželkou ›› Amenhotepa III., matkou Achnatona a babičkou Tutanchamona. Táto dvojica pravdepodobne mala aj syna, ktorý sa volal Ay. Významná bola nielen ich rodina, ale aj ich hrobka, ktorá sa stala jedným z najveľkolepejších objavov egyptológie.
Okrem záujmu o egyptológiu bol Flinders Petrie fascinovaný miestami vo Svätej zemi. Jeho žena Hilda ho sprevádzala na všetky miesta, kde pracoval. Bola pre tohto geniálneho archeológa zdrojom energie. Bol excentrický a nikdy sa nenaučil po arabsky, no získal si rešpekt miestnych ľudí. Petrie často „býval“ blízko pracoviska. Napísal tisícky kníh, článkov a správ. Odkryl pozoruhodné množstvo artefaktov, z ktorých niektoré sú vystavené v Petrieho múzeu v Londýne, ostatné sa nachádzajú v iných múzeách.
Bol géniom archeológie, ktorého šiesty zmysel mu umožnil dosiahnuť ohromujúci počet vykopávok. Navyše pre artefakty vytvoril chronologický systém. Zoznam jeho úspechov je dlhý, no aj tak William Flinders Petrie zostáva jednou z menej známych legiend egyptológie.
“Necítim sa kompetentný riešiť tak širokú oblasť, akou archeológia nesporne je, hoci niektoré najvypuklejšie prípady sa v mojich nasledujúcich článkoch objavia. Nebudem však šetriť ani zástancov opačného extrému – takmer bezhraničného prijímania tých najbláznivejších teórií na svete. No zameriam sa najmä na svetovú egyptológiu, ktorej sa venujem systematicky, dlhodobo a vášnivo!”