Hrobky

“Keď sa potvrdilo, že pyramídy v Sakkáre sú hrobky, logicky sa usúdilo, že všetky pyramídy musia byť hrobky. Pravdepodobnosti tohto tvrdenia, že všetky pyramídy sú hrobky, pridávala aj skutočnosť, že na východ a na západ od najsevernejšej pyramídy v Gíze sa nachádzali dva cintoríny (oblasti mastáb). Stav pyramíd v Sakkáre, o väčšine ktorých sa predpokladá, že boli postavené až po pyramídach v Gíze, však v tejto logickej súvislosti predstavuje vážne problémy. Džoserova stupňovitá pyramída v Sakkáre je jedinou, ktorá je v dobrom stave, napriek tomu, že to nie je skutočná pyramída. Stupňovitá pyramída bola totiž pôvodne mastabou, ktorú neskôr upravili na pyramídu.”

Dlhé storočia sa verilo, že mesto Tanis (Džanet) bolo iba legendou. Mnohí pochybovali, či vôbec niekedy existovalo. Všetko sa však zmenilo, keď bádatelia, ktorých si Napoleon Bonaparte priniesol so sebou do Egypta, toto legendárne mesto znovu objavili.

Dvojica známa pod menami Yuya a Tuya (alebo aj ako Juja a Tuja, Cuja, Thuya alebo Tjuyu) darovala egyptskej kráľovskej rodine prinajmenšom jedného, a možno hneď dvoch slávnych členov. Ich dcéra Tiye bola manželkou ›› Amenhotepa III., matkou Achnatona a babičkou Tutanchamona. Táto dvojica pravdepodobne mala aj syna, ktorý sa volal Ay. Významná bola nielen ich rodina, ale aj ich hrobka, ktorá sa stala jedným z najveľkolepejších objavov egyptológie.

Ramzes II. umrel vo veku okolo 90 rokov. Počet jeho detí sa odhaduje na 100, ale niektorí výskumníci veria, že ich mohlo byť dokonca viac než 200. Hrobka KV5 bola pohrebným miestom minimálne 52 synov faraóna. Ich mená sú nám známe, ale je možné, že sa objavia v budúcnosti ďalšie. Výskumníci taktiež objavili kostrové pozostatky mladých žien, dcér faraóna. Avšak ich mená zostávajú doteraz neznáme.

Poklady Tutanchamona boli vždy známe ako najväčší objav v Egypte. Avšak v roku 1995 odhalilo Údolie kráľov ďalšie neskutočné tajomstvá – hrobku minimálne 52 synov Ramzesa II. Hrobka pod názvom KV5 je vzdialená len 70 metrov od hrobky Tutanchamona. O jej existencii sa vedelo už viac ako storočie, ale jej poloha bola nejasná. Prvou osobou, ktorá sa ju pokúsila nájsť, bol James Burton, ktorý prekopal oblasť už začiatkom 30-tych rokov 19. storočia. Howard Carter sa o to pokúsil tiež.

Tím výskumníkov potvrdil objav dokazujúci, že kov na jednej z dýk, ktoré sa našli v hrobke Tutanchamona, rovnako ako množstvo iných cenných artefaktov starobylého Egypta, má nadpozemský pôvod, keďže boli vyrobené z meteoritov.

Jedným z dôvodov, prečo si ľudstvo dodnes neuvedomilo úroveň starobylých znalostí, je nesprávne čítanie hieroglyfov a piktografov. Najdôležitejšie aspekty vedomostí, prenášané kňazmi z generácie na generáciu, boli zaznamenané skôr prostredníctvom symbolov než slov. Piktograf môže obsahovať niekoľko úrovní informácií (významov). Samotné symboly obsahovali i zmysel celého učenia doktríny, zatiaľ čo vyjadrenie jedinej myšlienky niekedy zaberie celé zväzky kníh. Navyše verbálne záznamy prenechávajú priestor pre nesprávne interpretácie a manipulácie.

Po mesiacoch čakania, niekoľkých tlačových konferenciách a veľkých očakávaniach, stúpenci hľadania dvoch ďalších komôr v hrobke Tutanchamona dostali informácie, ktoré možno nechceli vedieť. Zdá sa, že veci sú na mŕtvom bode a môže to tak ostať na dobu neurčitú. “Tut-mánia“ alebo dokonca “Nefertiti-mánia“ boli tak blízko!

Howard Carter by sa zrejme potešil správam z dnešnej tlačovej konferencie týkajúcej sa posledných prieskumov Tutanchamonovej hrobky. O čom bola reč? Minister starožitností doktor Khaled El Anany vyhlásil, že posledné výskumy priniesli povzbudzujúce výsledky, no je nevyhnutný podrobnejší prieskum.

Je všeobecne známe, že starovekí Egypťania sa nesmierne zaujímali o posmrtný život a robili všetko, čo mohli, aby zaopatrili zosnulých. Pohrebné predmety boli pochovávané spolu s mŕtvymi aby im poskytli v posmrtnom živote ochranu a obživu.

Stránky

Odoberať Hrobky