Serapeum

Vypravíme se zpět k severu do Sakáry. ›› V Dendeře jsme povznesli ducha a mysl, nyní sestoupíme do temných podzemních krypt v Sakáře zvaných Serapeum, jednoho z nejzáhadnějších archeologických míst na světě. Budeme nadále vyhledávat objekty, které se vymykají technologii měděného dláta a doleritových koulí.

V rámci pátrania po kópii knihy „Vykopávky v Gíze" (Excavations At Giza) som sa vo februári v roku 1998 počas návratu do Spojeného kráľovstva zastavil v knižnici Egyptskej výskumnej spoločnosti. Nanešťastie, 6. až 10. zväzok v nej nemali. Ani neviem prečo, listoval som v 5. zväzku, no a tam som pod nadpisom „Shafts Of The Saitic Period“ (Šachty z neskorého obdobia, 26. dynastie) narazil na odkaz na podzemnú chodbu a šachtu. Písalo sa v ňom:

Na obrázku vidíte Patriciu Awyan v porovnání tzv. sarkofágu. Je patrné, že jde o obrovskou vanu s ještě větším víkem. Jediné co se vědcům podařilo uvnitř najít byla vrstva bitumenu (forma asfaltu), který obsahoval malé úlomky zvířecích kostí.

V Egyptě bylo ve čtvrtek znovu otevřeno Serapeum v Sakkáře, obrovské podzemní pohřebiště jižně od Káhiry, které bylo zasvěceno býkům z Apisu. 11 let trvala kompletní renovace této historické lokality. Serapeum, jehož počátky se datují do období kolem 1400 PNL bylo objeveno v roce 1851 francouzským egyptologem Auguste Mariettem, který založil první department úřadu egyptských památek. Bylo zavřeno dočasně v roce 2001 z důvodu zaplavení vodou a pohybu pevniny.

Odoberať Serapeum