“Keď sa potvrdilo, že pyramídy v Sakkáre sú hrobky, logicky sa usúdilo, že všetky pyramídy musia byť hrobky. Pravdepodobnosti tohto tvrdenia, že všetky pyramídy sú hrobky, pridávala aj skutočnosť, že na východ a na západ od najsevernejšej pyramídy v Gíze sa nachádzali dva cintoríny (oblasti mastáb). Stav pyramíd v Sakkáre, o väčšine ktorých sa predpokladá, že boli postavené až po pyramídach v Gíze, však v tejto logickej súvislosti predstavuje vážne problémy. Džoserova stupňovitá pyramída v Sakkáre je jedinou, ktorá je v dobrom stave, napriek tomu, že to nie je skutočná pyramída. Stupňovitá pyramída bola totiž pôvodne mastabou, ktorú neskôr upravili na pyramídu.”
Vypravíme se zpět k severu do Sakáry. ›› V Dendeře jsme povznesli ducha a mysl, nyní sestoupíme do temných podzemních krypt v Sakáře zvaných Serapeum, jednoho z nejzáhadnějších archeologických míst na světě. Budeme nadále vyhledávat objekty, které se vymykají technologii měděného dláta a doleritových koulí.
Minule jsme navštívili na Sahaře lokalitu Nabta Playa s vyspělou kulturou, odkud do nilského údolí přišla nová kultura s vědomostmi umožňujícími rozvoj společnosti, ke kterému v následujících letech došlo. Dnes navštívíme záhadnou civilizaci již na egyptském území, která dodnes byla tabu, jako by se vynořila ze země - Sakkara Gisr el-Mudir. Jak se tam dostala? Vznikla vývojem kultury ze Sahary, nebo přišla odjinud? Budeme pátrat.
Je to jediná stopa ztracené civilizace, nebo snad doklad o pobytu mimozemšťanů na Zemi v dávných dobách? Sochy nalezené v Egyptě nedávají spát badatelům po celá desetiletí. Archeologové v posledních dvou stoletích objasnili způsob života a fungování mnoha starověkých kultur.
Jedna z troch pyramíd v Gíze, Chefrenova, bola znovu otvorená minulú stredu. Nasledovala medzinárodná tlačová konferencia, ktorej sa medzi inými zúčastnili belgickí a kanadskí veľvyslanci a správcovia niekoľkých inštitúcií pre starožitnosti v Káhire.
V Egyptě bylo ve čtvrtek znovu otevřeno Serapeum v Sakkáře, obrovské podzemní pohřebiště jižně od Káhiry, které bylo zasvěceno býkům z Apisu. 11 let trvala kompletní renovace této historické lokality. Serapeum, jehož počátky se datují do období kolem 1400 PNL bylo objeveno v roce 1851 francouzským egyptologem Auguste Mariettem, který založil první department úřadu egyptských památek. Bylo zavřeno dočasně v roce 2001 z důvodu zaplavení vodou a pohybu pevniny.