Zo sveta počítačov

Nastupující umělá inteligence startuje ve společnosti větší revoluci, než jakou způsobil příchod strojů v 18. a 19. století. Jenže když se kácí les, létají třísky - a o tom, kdo bude lesem a kdo třískou, se začíná rozhodovat právě teď.
"V posledních několika málo letech udělal vývoj umělé inteligence obrovský skok," konstatuje komentátor Wall Street Journal a bývalý šéf výzkumu vývojových strategií v IBM Irving Wladawsky - Berger. "Je ironií, že zatímco ještě nedávno se mnohým zdál být pomalý, nyní se jeho rychlosti obávají a varují před ní."

Počítač antiky - tak se také říká podivnému zařízení objevenému ve starověkém vraku u ostrova Antikythéry. Složitý strojek předpovídající pohyby planet vzrušuje fantazii vědců i milovníků záhad už více než jedno století. Vědci nyní připravují expedici, která má v témže vraku hledat další takový přístroj.

Mezi největší záhady minulosti patří znalosti a technické poznatky nacházené u civilizací, které by je podle představ současných historiků mít vůbec neměly. Jsou v pověstech a mýtech, ale často i v depozitářích muzeí - jenže oficiální věda se k nim raději moc nezná. Buď je označí za rituální předměty, nebo je ignoruje úplně. Obzvlášť neobvyklou povahu má tisíce let staré čínské učení, v němž je zakódován princip moderních digitálních počítačů.

Už v nasledujúcich desaťročiach môže byť umelá inteligencia vážnou hrozbou pre prežitie ľudstva. Je to riziko, o ktorom vieme, no doteraz sme spravili len málo na to, aby sme ho zmiernili, tvrdí známy fyzik Stephen Hawking v stĺpčeku napísanom pre The Independent.

Pryč jsou časy, kdy stolní počítač po půl roce beznadějně zastaral - dnes můžete i hodně náročné věci dělat na stroji starém třeba pět let (tedy, pokud jste si tehdy nekoupili nějakou obzvlášť lacinou šunku). A není moc důvodů si myslet, že to nepůjde ani za dalších pět let, alespoň jestli se nechystáte přejít od brouzdání webem, hraní her, střihu domácího videa a sledování HD filmů na profesionální 3D produkci dalšího dílu Hvězdných válek nebo modelování dějů při jaderném štěpení.

Čím dál víc lidí si už dovolenou bez notebooku, smartphonu nebo tabletu neumí představit - hlavně kvůli možnosti být připojený na internet. To má ovšem i svá rizka. A někdy pořádně velká.

Za otce moderního počítače bývá označován britský matematik Charles Babbage. Nechybí ale ani názor, že myšlenky mu dodala žena. A ne ledajaká. Dceru básníka lorda Byrona, vzdělanou a pohlednou komtesu Adu Lovelace mnozí bez nadsázky označují za prvního programátora.

Prešovská spoločnosť, známa registračnými pokladnicami, vyrába odolný tablet. Záujem hlásia farmári či dodávatelia techniky pre políciu a hasičov. Tento tablet nezničí striekajúca voda, ani prenášanie medzi zašpineným stavebným náradím. Zvládne pád na zem aj prácu na priamom daždi. Vyrobený nebol v Číne či Spojených štátoch, ale v Prešove.

BRUSEL | Čím viac sa surfovanie na internete stáva pre deti samozrejmosťou, tým väčšmi je potrebné zamýšľať sa nad spôsobmi ich ochrany, uvádza sa v dnešnom uznesení Európskeho parlamentu (EP). Europoslanci sa zhodli na tom, že členské štáty EÚ by mali vystupňovať úsilie v boji proti nelegálnemu a škodlivému obsahu a zabezpečiť, aby mohli deti využívať internet s menším rizikom.

Google obohatil funkciu Street View vo svojich Mapách o prehliadku oceánskeho dna. Podmorské snímky sú dostupné vo vybraných oblastiach, ktoré sú najviac zaujímavé svojou faunou a flórou. Google využil služby profesionálnych potápačov, aby tak zmapoval šesť oceánskych oblastí. Panoramatické snímky pod hladinou oceánov zachytávajú koralové útesy v Austrálii, Filipínach či Havaji.

Stránky

Odoberať Zo sveta počítačov