Přinejmenším některé staré kultury prokazatelně znaly způsoby výroby elektřiny, které jsou dnes na okraji zájmu, nebo o nich víme jen velmi málo. Patří mezi ně především elektrické vlastnosti krystalů některých nerostů - ale třeba i obyčejného cukru. Nevěříte?
Vědcům se podařilo vyvinout nový typ materiálu, tzv. 3D metamateriál, který dokáže usměrňovat ultrazvuk. V budoucnu by se mohl uplatnit při vývoji sonografů s vysokým rozlišením (ultrasonografie), při stavbě "neviditelných" ponorek, vytváření dokonalých zvukových izolací a v mnoha dalších aplikacích. Metamateriály jsou nejčastěji spojovány se snahou o docílení neviditelnosti - a platí to i v tomto případě, jen s tím rozdílem, že jde o "neviditelnost" zvukovou.
Lietajúce auto sa stalo doslova svetovou senzáciou. O to príjemnejšou správou je, že za ním stoja Slováci. Juraj Vaculík a Štefan Klein včera na viedenskom Pioneer festivale predstavili svoj prototyp AeroMobilu 3.0, ktorý je spojením auta a lietadla. Slovenskí tvorcovia automobilu budúcnosti veria, že môže ísť o prvý krok, ktorý by “zmenil osobnú dopravu v globálnom meradle”. Lietajúce autá by mohli nahradiť tie súčasné.
"Veríme, že táto metóda je prelom, ktorý pri ďalšom rozvoji vyústi do historickej zmeny v súčasnosti beznádejnej vyhliadky pre ľudí, ktorých zo života vyradilo zranenie miechy," povedal pre DPA Raisman. Neurovedec je presvedčený, že úspech u pacientov so zraneniami miechy otvorí cestu uplatneniu podobných princípov pri vymýšľaní nových prístupov k porážke, slepote a hluchote.
Každý hudební fanda ví, jak obrovskou moc má hudba nad myšlenkami i emocemi. Báječná hudba dokáže obyčejný den změnit v něco magického, ba přímo duchovního. Umí nám poskytnout útěchu, uvolnění, silné pocity a mnohem víc. Ale vliv hudby dosahuje ještě dál: k našemu genetickému kódu, tělesnému zdraví, způsobu myšlení i stylu chování ve skupině. Co všechno je tedy na hudbě pozoruhodné?
Dne 14. prosince 2013 byl do finální fáze aktivity uveden projekt „Chang´e“ (pojmenován po čínské mytologické bohyni Měsíce a jejím oblíbeném králíku „Yutu“) – tato ve skutečnosti geopolitická mise související s aktivitami výzkumu Luny vyvrcholila právě v této aktuální čínské misi, která odhalila vskutku nečekané věci.
Vedci z univerzity v meste Turku zistili, že rozličné emócie pôsobia na rôzne časti ľudského tela. Tvrdia to na základe výskumu, na ktorom sa zúčastnilo 700 ľudí z Fínska, Švédska a Taiwanu. Výskumníci im púšťali filmy a čítali príbehy, ktoré navrhli tak, aby v nich evokovali určitú emóciu. Následne respondenti vyfarbili tú časť tela, v ktorej cítili určitú zmenu.
Logické myslenie sa dá trénovať, no základ, s ktorým ste sa narodili, už nezmeníte, tvrdí Jakub Bahyl, ktorý získal striebro na majstrovstvách sveta v logických úlohách. Einsteinovu hádanku, jednu z najpopulárnejších logických úloh, dokážu vyriešiť len dve percentá ľudí...
Libor Čermák | Poslední dny byly opět mimořádné, co se týče nových objevů možného života ve vesmíru. A to tak, že média dokonce přehlédla objevy několika nových planet zemského typu v obyvatelných zónách své hvězdy. Američtí vědci nedávno vyhodnocovali údaje z vesmírného teleskopu Kepler. A výsledek?