Turecko

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického podvádění a vytváření podvrhů. Jméno James Mellaart dnes něco řekne zřejmě jen pár čtenářům, ale během jeho „patnácti minut slávy“ v 60. letech šlo snad o jednoho z nejznámějších archeologů světa. V té době by ho možná v proslulosti bylo možné srovnat s podstatně starším Heinrichem Schliemannem, tedy objevitelem Tróje.

Do modernej tradície tento scenár vstúpil ako nočná mora planéty Zem: veľký asteroid alebo kométa, alebo roj malých úlomkov kométy zasiahne Zem a spôsobí vážnu katastrofu. Vedci si myslia, že majú dôkaz o existencii roja úlomkov kométy, ktorý do našej planéty narazil približne 11 000 rokov p.n.l. a zabil tisícky ľudí, spustil malú dobu ľadovú a vyhladil mnohé veľké zvieratá.

Zaujímavý archeologický objav sa podarilo nájsť náhodou pri búraní. Pravdepodobne ide o najväčšie a najzložitejšie podzemné mesto na svete. Hlboké podzemné mesto v srdci Kapadócie, v tureckom meste Nevsehir, je jedným z najzaujímavejších archeologických objavov posledných rokov.

ANKARA | Novoobjavené podzemné mesto v tureckom regióne Strednej Anatólie Nevşehir, ktoré sa nachádza pod pevnosťou Nevşehir a jej okolím, môže byť najväčším archeologickým nálezom roku 2014.

Bydlet v podzemí není moc praktické, ani příjemné, a tak lidé tento způsob řešení bytového problému volili jen tehdy, když jim na povrchu něco hrozilo - naposledy v časech náletů a hrozby jaderné války. Tím víc udivuje, že ve starověku vznikala celá podzemní města pro desetitisíce obyvatel. Důvody stavby těchto složitých a rozlehlých objektů (často s mnoha patry) jsou dodnes neznámé, a tak v souvislosti s nimi existují spekulace o klimatických změnách, hrozbě z vesmíru, ale i mimozemšťanech a Atlantidě.

Odoberať Turecko