Zo sveta

Dunící příboj vrhl primitivní vor proti korálové bariéře a vláčel jej přes útesy ostré jako nůž. Lidé na palubě se zoufale drželi všeho, co bylo po ruce, zatímco nárazy několikametrových vln měnily jejich plavidlo v trosku. Dlouhá cesta byla u konce, začínala však jiná: velitel podivného plavidla se právě ocitl na začátku dlouhé a úspěšné kariéry vědce – dobrodruha. Ve druhé polovině 20. století už toho na Zemi k objevování mnoho nezbylo. Přesto se našlo pár badatelů, kteří dokázali posunout poznání naší planety o kus dál a ještě si dobýt popularitu srovnatelnou se slávou velkých objevitelů minulých časů. Nepochybně mezi ně patří i “muž z balzového voru” – Thor Heyerdahl.

Libor Čermák | Člověk už postavil hodně mohutných staveb na naší planetě. Pyramidy, velkou čínskou zeď, incké pevnosti, mrakodrapy a další. Ovšem vůbec ta největší umělá stavba, pochází od někoho jiného. Jestliže je člověk tou nejinteligentnější formou na světě, jak je ale možné, že co do rozlehlosti umělých staveb se nechal zahanbit úplně jiným živočichem? To protože tento živočich dokázal vytvořit takové umělé stavby, že jsou dokonce vidět z Měsíce! Zatímco jeho šířka je „jen“ nějakých 150 kilometrů, tak na délku měří víc než dva tisíce kilometrů. Zajímavé je, že doslova kopíruje severovýchodní břeh Austrálie.

Budúce ambície spoločnosti Apple majú byť zamerané na rôzne technológie, ktoré budú sledovať zdravie, systémy v autách či dokonca samotné elektromobily. Podľa správy denníka San Francisco Chronicle mal technologický gigant minimálne skúmať potenciál zakúpenia automobilky Tesla.

Snímky zachytávajú jedinečné prírodné úkazy a okamihy zo života zvierat na celom svete. National Geographic sa zaoberá prírodou všetkých kontinentov; životom pod hladinou riek, jazier, morí a oceánov; vedou - od astronómie cez archeológiu až po výskum ľudských zmyslov a kultúrami mnohých krajín našej planéty.

Vodopády fascinujú množstvo ľudí. Zopár krásnych sa dá nájsť aj na Slovensku, ale za tými naozaj dych berúcimi treba vyraziť o čosi ďalej.

Najkrajšie snímky divokej prírody všetkých čias sústredilo britské prírodovedné múzeum do knihy. Je ich desať, pre každého z nich je fotenie divokej prírody obrovská vášeň a vo svojom odbore patria medzi špičku. Ich snímky niekedy pripomínajú viac umenie než dokument. Podľa jedného je to o hre so svetlom, iný má radšej intímnejšie portréty, ďalší sa špecializuje na život pod vodou a niekto zase vyhľadáva portréty krajiny.

VEĽKÁ EPOCHA | Kam dávají bohatí své ratolesti na studia? Posílají je do těch nejlepších internátních škol nabízejících základní nebo střední vzdělání (popř. obojí), kde se je špičkoví kantoři snaží vyvíjet ve všech směrech...

Pobrežie obľúbenej dovolenkovej destinácie je posiate množstvom unikátnych ostrovov. Vybrať si môžete z príjemných posedení s miestnymi obyvateľmi v malebných reštauráciách a prístavoch, skúmania národných parkov alebo si užiť zábavu vo víre nekonečných plážových párty.

Kanadský fotograf Paul Nicklen vydržal mrazivé vody arktického oceánu aj hrozbu útoku tuleňa leopardieho. Oplatilo sa, za fotografiu tučniakov obrovských získal prvú cenu v súťaži o najlepšiu snímku prírody. „Šnorchloval som s nohami pod ľadom a zrazu boli všade okolo mňa, na mojej ruke, na chrbte. Bolo to úžasné,“ povedal podľa BBC. „Boli v oceáne tri týždne, mali bruchá plné jedla a niesli ho aj svojim mláďatám. Práve sa chystali vystreliť spod ľadu,“ uviedol fotograf magazínu National Geographic.

Chinamperia, sieť umelých ostrovčekov z čias aztéckej kultúry, ktoré sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, sa dočkala nového rozkvetu vďaka biopoľnohospodárstvu, ktoré využívajú mexické reštaurácie. Chinampas, ktoré boli vytvorené pred viac ako tisíc rokmi toltéckou civilizáciou a ktoré často označujú ako plávajúce záhrady, sú umelé ostrovčeky s poľnohospodár­skymi kultúrami obklopené kanálmi na jazere Texcoco. Posledné parcely dnes možno vidieť v Xochimilce južne od mexickej metropoly.

Stránky

Odoberať Zo sveta