Deti

“Udělala jsem to nejlepší, abych jí vysvětlila, jak moc to všechno pro mne znamená a jak hrozně bych se cítila, kdybych to ztratila. Ale zdálo se, že tentokrát jsem jí opravdu nahnala strach, a řekla, že pokud nechci, aby řekla všechno mému otci, až se vrátí domů, musím jí slíbit, že něco takového už se nikdy nebude opakovat.”

Vedci z Univerzity v Michigane zanalyzovali účinok, ktorým reklama vplýva na postoj tínedžerov k alkoholu a dospeli k záveru, že televízna reklama značne ovplyvňuje koľko alkoholu chcú tínedžeri skonzumovať. Správa z uvedeného výskumu bola publikovaná v Journal of Studies on Alcohol & Drugs.

Zatiaľ čo sa vedú spory o spoločnom spaní dieťaťa s rodičmi, tak vedci z Holandska uskutočnili na túto tému výskum. Ukázalo sa, že malé deti, ktoré spia v jednej izbe s rodičmi, zažívajú menej stresu. Prítomnosť mamy a otca má na nich upokojujúci účinok. Výskumu sa zúčastnilo 163 matiek s deťmi. Podľa zadaných inštrukcií si viedli všetky matky denník počas prvých dvoch mesiacov po narodení dieťaťa. Každý deň zaznamenávali, kde a ako dlho spali ich deti.

Pygmalion efekt je psychologický jav, ktorý sa zakladá na zhmotnení myšlienok a nádeje človeka. Človek, ktorý je pevne presvedčený o pravdivosti čohokoľvek, sa inštinktívne správa takým spôsobom, že to, v čo verí, sa nakoniec splní. Tento jav sa nazýva aj sebanaplňujúce proroctvo. To znamená, že očakávania človeka provokujú jeho správanie, s pomocou ktorého sa vytvára prostredie, v ktorom sa očakávania menia na realitu. Tento jav bol pomenovaný po mytologickom gréckom sochárovi, ktorý sa zamiloval do sochy dievčiny, ktorú sám vytvoril.

O čo prichádzame, keď stále častejšie píšeme na klávesnici namiesto písania vlastnou rukou? Touto otázkou sa zaoberajú odborníci z oblasti neurobiológie a kognitívneho vývoja. Dokonca aj intuitívne cítime akési spojenie medzi písaním rukou, ktoré zahŕňa jemnú motoriku a všeobecným psychickým rozvojom. Niektoré výskumy priamo preukazujú toto spojenie.

Ku vzdelávaniu môžeme postupovať podobne, ako ku strave. Buď sa o to vôbec nezaujímame a prijímame všetko čo je v lacnejšej, či pohodlnejšej ponuke, alebo sa snažíme vyberať s ohľadom na zdravý vývoj. Vedomý výber, vedomé vzdelávanie nie je až tak časté, ako by bolo dobré pre osoby a pre spoločnosť.

Keď som asi pre piatimi rokmi dopísal prvú pracovnú verziu mojej knižky O Zuzanke a Mesačnej víle: Ako zachránili detské sny, pôvodne som myslel, že moja ambícia končí pri napísaní pekného príbehu pre deti. Ako sa však blížilo jej vydanie, postupne dozrievala myšlienka prepojiť ju s jedným dávnejším nápadom, ktorý som nazval KAPOR alebo Klub Aktívnych a POhodových Rodičov.

Samantha je autorka dětských knížek. Se svým manželem bezstarostně žijí na ranči v americkém státě Tennessee. Když je ale její muž zavražděn, Sam ztrácí vůli k životu. Prostřednictvím dvou dětí, kterým pomůže, se znovu shledává s kamarádem ze školních lavic Joem, který pracuje s problémovými dětmi. Jeho laskavost a víra pomáhá Sam postavit se znovu na nohy.

Prinášame vám zaujímavý rozhovor s Michaelom Winterhoffom, v ktorom tento uznávaný detský psychiater bije na poplach. Rozpráva sa Bettina Weber. "Je to naozaj také zlé? Nie je každá nasledujúca generácia pokladaná za beznádejný prípad?"

Přednáška Gevera Tulleyho, zakladatele Školy všeumělů

Stránky

Odoberať Deti