S Newgrange je spojených veľa záhad. Mnohé írske mýty zapísali kresťanskí mnísi približne pred tisíc rokmi. Niektoré z týchto textov obsahujú opisy Newgrange, vrátane: “Mac an Og's brugh s vynikajúcim prístupom”, “ten brugh s mnohými svetlami” a “brugh Boyne s bielym vrcholom”. Ak k zosunu mohyly došlo v dobe bronzovej ako nám hovoria archeológovia a pritom sa biely kremeň, ktorý zdobil jej prednú stranu zosunul až na zem, kde ho zakryli padajúce kamene a okruhliaky, sú tieto mýtické pripomenutia spomienkami na Newgrange ako vyzeral vo vzdialenej minulosti?
Pri východnom pobreží Drogheda, približne 30 míľ severne od írskeho hlavného mesta Dublinu, ležia pozostatky obrovskej prehistorickej monumentálnej krajiny. Newgrange a jemu podobné miesta v komplexe ›› Brú na Bóinne boli vybudované pred vyše 5000 rokmi. Tieto obrovské kamenné stavby prežili až dodnes a spolu s nimi aj hŕstka ďalších, menších archeologických monumentov.
Před 15000 lety byla většina Evropy výrazně chladnějším kontinentem než dnes. Polární ledovec sahal až k hranicím českého masivu. Pod ním se nacházel pás tundry a pak jehličnatých lesů. Geologickou vzpomínkou na tuto dobu představují horská jezera ledovcového původu ve Vysokých Tatrách, stejně jako obří „bludné kameny“ které na naše území dopravil pravěký pevninský ledovec.