Civilizácie dávnoveku

Roku 1884 narazili dělníci v kamenolomu u jezera Managua v Nikaragui tři metry pod prastarou geologickou formací v pískovcové vrstvě na otisky lidských chodidel. Přibližně ve stejné době byl poblíž Carson City v Nevadě objeven v břidlicové vrstvě otisk podrážky a v roce 1938 narazili geologové v Berey (Kentucky) ve 250 milionů let staré vrstvě na lidské stopy.

Na základě geologických analýz bylo zjištěno, že kameny jsou tvořeny silně zuhelnatělým andezitem, sopečnou horninou z mezozoika (geologický středověk planety Země), starou 220 milionů let, a tudíž o 160 milionů let starší než samy Andy. Celý dosah těchto nálezů si uvědomíme až tehdy, srovnáme-li jejich domnělé stáří s běžně přijímanou vývojovou teorií. Pokud bychom celé posuzované období zhustili do časového úseku jediného roku, vyšel by nám následující obrázek:

Kapitola XVII Egyptskej knihy mŕtvych zvýrazňuje nepopierateľný fakt: rituálne formulky skrývali dôkazy prehistorických udalostí. Tie prechádzali z generácie na generáciu ústne a po tisícky rokov inšpirovali starobylé civilizácie, až boli zredukované na stav vypovedajúci o planetárnych nešťastiach, ktoré nastali približne pred 25000 až 8000 rokmi p.n.l. Tento starobylý príbeh bol rozširovaný s mimoriadnym úsilím, využívajúc veľmi jednoduché, ale mimoriadne efektívne koncepty.

DAVID THRUSSELL (DT): Spomenuli ste dve významné kataklizmatické udalosti – vyhynutie dinosaurov a udalosti mladšieho Driasu. Je možné, že došlo i k ďalším pohromám, o ktorých ešte nevieme?
GRAHAM HANCOCK (GH): Určite prebehli aj ďalšie také udalosti, o ktorých nemáme ani zdanie. Jedinou otázkou zostáva, či ovplyvnili ľudský druh, čo je ďalšou otázkou na preskúmanie. Verím, že z anatomického hľadiska moderní ľudia – ľudia, čo vyzerajú tak ako vy a ja – existujú na Zemi len po dobu asi 200 000 rokov. Môže sa stať, že ďalšie objavy vyprodukujú dôkazy, ktoré preukážu i skoršiu existenciu anatomicky moderných ľudí. Nevylučujem to. Ale v súčasnosti dôkazy smerujú k vzniku našej anatomicky modernej línie dozadu asi takých 200 000 rokov.

DAVID THRUSSELL (DT): Pohroma, ktorú spomínate, na nás priam hľadela z dôkazov, však?
GRAHAM HANCOCK (GH): Priamo na nás hľadela, ale neviním historikov a archeológov, že do dnešného dňa v jej pochopení zlyhali. Je to z toho dôvodu, že vedúce osobnosti vedeckého poľa posledných 7 alebo 8 rokov len kompilovali a vykazovali evidenciu toho, čo dnes nazývame „kométou mladšieho Driasu“. Je to veľmi nedávny objav a dôvod pre tento objav je, že hlavné stopy tejto kométy spred 12 800 rokov boli až v ľadovci Severnej Ameriky. Jednalo sa stále o dobu ľadovú. Severná Amerika bola až po New York pokrytá ľadom, asi dve míle hrubým a aspoň štyri fragmenty kométy ľadovec zasiahli. Ale neponechali žiadne veľké krátery na zemi, pretože tie zostali v ľadovci a značná teplota a kinetická energia kométy ľadovec roztopila, takže tieto krátery boli dočasné a čo nám zostalo, bol len šokový efekt na zem pod ním. Nedávno sa zopár kráterov našlo. Taký ten druh kráterov, čo zostane po dopade objektu do dvojmíľového ľadovca a prenesie jeho šok do skalného podložia pod ním.

Autor a teoretik ›› Graham Hancock mal významný vplyv na pochopení minulosti ľudstva širšou verejnosťou. Jeho celosvetový bestseller ›› „Fingerprints of the Gods“ (Odtlačky Bohov) z roku 1995 tvrdí, že určitá starobylá, ale mimoriadne vyspelá civilizácia, existovala v praveku a stala sa pramatkou civilizácií ďalších – tých, ktoré už poznáme. Ďalšie knihy, akými sú ›› „Keeper of Genesis“ (spoluautor: ›› Robert Bauval), ›› „Underworld“ (študujúca pozostatky pod vodou, ako dôkaz stratených civilizácií) a iné, ponúkajú nové odvážne teórie, ktoré kontrujú súčasnej mainstreamovej dogme.

Osud Atlantídy, ktorú pohltilo more patrí azda k najznámejším príbehom o stratených mestách. Nie je však jediným – legendy o stratených krajinách či mestách, ktoré zmizli v morských vlnách, pod haldami piesku alebo v bujnej vegetácii nájdeme aj v iných kultúrach. Pozrime sa bližšie na päť legendárnych stratených miest, ktoré sa nikdy nenašli – od prastarej domoviny Aztékov až po mestá plné zlata a bohatstva v útrobách pralesa.

Odoberať Civilizácie dávnoveku