“Chrisovu druhú knihu s názvom „Stratené technológie starovekého Egypta: Vyspelé strojárstvo v chrámoch Faraónov“ vydalo vydavateľstvo Inner Traditions – Bear&Company v júni roku 2010. V tejto knihe sa Chris sústreďuje na dôležitý aspekt svojho výskumu zameraného na výrobné schopnosti starovekých Egypťanov a prostredníctvom svojho inžinierskeho oka čitateľom odhaľuje predtým prehliadané vlastnosti egyptskej staviteľskej a výrobnej „mágie“.”
Pred viac ako 2000 rokmi Hérodotos a Strabón, starovekí grécki historici, zdokumentovali svoje návštevy legendárneho egyptského labyrintu, skôr než sa stratil v prúde dejín. Mnohí verili, že zmizol naveky, no v poslednom storočí došlo k veľkým pokrokom v odhalení jeho polohy, kulminujúcim v nedávnej expedícii Mataha, ktorá použila najmodernejšiu technológiu aby boli tajomstvá, ktoré labyrint skrýva konečne odhalené.
Stratený labyrint Starovekého Egypta je kolosálny chrám údajne obsahujúci 3000 nádherne zdobených izieb navzájom prepojených zmätočným komplexom chodieb, komnát, stĺporadí a schodísk. Labyrint bol opakovane detailne opisovaný mnohými klasickými dejepiscami počas obdobia od 5. storočia pred Kristom až po 1. storočie po Kristovi, čo naznačuje, že skutočne existoval. Za akým účelom bol však tento masívny komplex postavený?
„Na vlastné oči som ho videl a nemám slov. Ak by niekto zrátal všetky budovy a umelecké diela Grécka, zdali by sa menšie, vo vynaloženej námahe aj nákladoch oproti tomuto labyrintu... Aj pyramídy sú neopísateľné, každá z nich sa vyrovnala mnohým aj veľkým stavbám gréckym, no labyrint prekonáva aj pyramídy.“
V súčasnosti je bežné zahájiť stavbu novej budovy položením základného kameňa. V mnohých kultúrach, táto tradícia symbolicky označuje začiatok nového projektu a často sa jej zúčastňujú hodnostári a významné osobnosti. Starovekí Egypťania mali podobnú tradíciu známu ako „Zakladací rituál“. Počas tohto rituálu, boli bohovia žiadaní o ochranu nad prebiehajúcimi stavebnými prácami a dokončenými budovami. Takmer všetky významné egyptské pamiatky boli zviazané s náboženstvom a výstavba týchto budov začínala obradmi starovekého pôvodu.
Dnes sa pozrieme na ostrov Philae, od staroveku zasvätený kultu bohyne Isis, ženskej sile, stvoriteľke spirituality v ženskej mysli a zamyslíme sa nad tým, prečo mali ženy v egyptskej civilizácii privilegované postavenie. Egyptský vesmír bol založený na páre. Na rovnocennom spojení maskulínneho a feminínneho princípu. Ich úlohou bolo vytvárať poriadok uprostred chaosu. Zdokonaľovať svet a neskôr ho zachovať na večné časy. Kňazi Hórovho oka vysvetľovali ľudu, že jediný Boh, ktorý je všadeprítomný, má svoju mužskú časť – múdrosť so všetkými informáciami a ženskú časť – homogénnu substanciu s nekonečnou láskou.