RIP!

“Akademici sa desia záhad spôsobom, akým sa príroda desí vákua, ale – v prírode vákuum neexistuje, zatiaľ čo v akadémii je množstvo záhad. V žiadnej oblasti vedy či vzdelanosti nie je viac (alebo viac do očí bijúcich) záhad, než v egyptológii. A zároveň neexistuje žiadna oblasť, v ktorej sa záhady popierajú systematickejšie.”
John Anthony West

Je smutnou pravdou, že správa o odchode ľudí, s ktorými sme si boli blízki alebo ich poznali, nás väčšinou zastihne nepripravených. Filozofickou otázkou, na ktorú „Memento mori!“ starých Rimanov odpovedá výrečným imperatívom tak neostáva, iba to, či vôbec možno byť na toto pripravený, ale aj to, či sa to napokon prihodí aj nám samotným a táto správa spôsobí zármutok tým, ktorí nás poznali.

Vojtech Zamarovský zľudštil a sprítomnil najstaršie dejiny ľudstva.
„Čo mi dalo gymnázium? Mám taký dojem, že nič. Čo viem o dejinách ľudstva a o živom svete, viem z knižnice môjho otca.

Milovníci kvalitní reprodukce sice ticho zrovna nemilují, dneska by si ho ale přece jen mohli na minutu udělat. Zemřel totiž vynálezce, podnikatel a jaksi mimochodem i jeden z nejbohatších mužů planety Ray Dolby - muž, kterému vděčí za dokonalé zvukové zážitky. Bylo mu 80 let.

Ján Midžiak (76) je prvý Slovák, ktorý v šesťdesiatych rokoch študoval v Prahe egyptológiu. Diplom z nej však dostal až takmer o štyridsať rokov neskôr. Vtedajší režim mu najprv dovolil venovať sa krajine faraónov, potom mu túto lásku zakázal. Z odborníka na exotickú históriu sa tak stal stavbár, neskôr šatniar, recepčný či šéf reštaurácie, až zakotvil v hudobnom vydavateľstve českého speváka Dalibora Jandu. Vo vrútockom byte žije Ján Midžiak sám so spomienkami na svet pyramíd a prastarých tajomstiev. Pripomína mu ich kráľovná Nefertiti z obrazu, mušle zo Stredozemného mora, sošky faraónov, sfíng a množstvo fotografií z jeho archeologických výprav do Egypta.

Galanta je v sobotu popoludní takmer ľudoprázdne mesto, na Hlavnej ulici nevidieť človiečika. Máme ešte dve hodiny času, a tak vchádzame s fotografkou Jankou na kávu do cukrárne v akomsi podchode. Obsluhuje nás mladé dievča, podľa prízvuku maďarskej národnosti. Je sympatická, preto sa stáva prvým objektom mojej zvedavosti: „Viete, čo sa dnes v Galante chystá?"

Zavrela sa ďalšia kniha života. Kniha, ktorú napísal Milan Vavro. Výtvarník, maliar, karikaturista, animátor, ilustrátor, klasik slovenského kresleného humoru zomrel 9. decembra 2011 vo Vyšných Hágoch. Jeho meno niekoľko desaťročí neodmysliteľne patrilo k legendárnemu satiricko-humoristickému týždenníku Roháč, ktorému vdýchol svoju pečať kvalitnej obrázkovej tvorby, rozdávajúcej dobrú náladu, ktorá mu nikdy nechýbala.

Blues band from Zvolen, Slovakia, performing "I Wish You Would" (Billy Boy Arnold cover)

 

Odoberať RIP!