Nové technológie

Nastupující umělá inteligence startuje ve společnosti větší revoluci, než jakou způsobil příchod strojů v 18. a 19. století. Jenže když se kácí les, létají třísky - a o tom, kdo bude lesem a kdo třískou, se začíná rozhodovat právě teď.
"V posledních několika málo letech udělal vývoj umělé inteligence obrovský skok," konstatuje komentátor Wall Street Journal a bývalý šéf výzkumu vývojových strategií v IBM Irving Wladawsky - Berger. "Je ironií, že zatímco ještě nedávno se mnohým zdál být pomalý, nyní se jeho rychlosti obávají a varují před ní."

Vědcům se podařilo vyvinout nový typ materiálu, tzv. 3D metamateriál, který dokáže usměrňovat ultrazvuk. V budoucnu by se mohl uplatnit při vývoji sonografů s vysokým rozlišením (ultrasonografie), při stavbě "neviditelných" ponorek, vytváření dokonalých zvukových izolací a v mnoha dalších aplikacích. Metamateriály jsou nejčastěji spojovány se snahou o docílení neviditelnosti - a platí to i v tomto případě, jen s tím rozdílem, že jde o "neviditelnost" zvukovou.

Technologie se vyvíjejí závratnou rychlostí, podívejte se tedy na několik z nich, které nám již v brzké době budou moci sloužit, pomáhat, či jinak ovlivňovat náš život.

Už v nasledujúcich desaťročiach môže byť umelá inteligencia vážnou hrozbou pre prežitie ľudstva. Je to riziko, o ktorom vieme, no doteraz sme spravili len málo na to, aby sme ho zmiernili, tvrdí známy fyzik Stephen Hawking v stĺpčeku napísanom pre The Independent.

Televize patří údajně k těm médiím, kterým internet odzvání hranu, ale přesto to nevzdává. Lednový veletrh spotřební elektroniky CES mimo jiné naznačil, čím chce uživatele oslovit v nejbližších letech. Budou to prý především velkoplošné přístroje s panoramatickou prohnutou obrazovkou, rozlišením ultra HD a ještě větší mírou integrace s počítačovými technologiemi a internetem. Ne všichni konstruktéři se ale drží takhle při zemi.

Indický výrobce auto Tata zkonstruoval prototyp vzduchem poháněného auta – Airpod – a ač toto vozidlo připomínající robota vypadá trochu neobvykle, tak by prostě mohlo zachránit svět. Tato společnost kompletně otestovala dvě vozidla poháněná stlačeným vzduchem. Ač vypadá jako vzdálený bratranec R2D2, tak toto malé vzduchem hnané vozidlo dosáhne rychlosti skoro 80 km/h a může ujet až 200 km, než bude potřebovat znovu doplnit.

Na rozlúštenie ich tajomstva použili metódu magnetickej rezonancie. Úspešní boli pritom v 60 percentách prípadov. Experti z laboratória počítačovej neurovedy v západojaponskom Kjóte uviedli, že sa im „prvýkrát v histórii podarilo dekódovať“ nočné vízie človeka. Svoje poznatky zverejnili v časopise Science.

Odoberať Nové technológie