HERMES TRISMEGISTOS

Ťažko povedať, či niekedy skutočne existovala zbierka aforizmov s názvom Kybalion, ktorá sa od dávnych čias prenášala z učiteľa na žiaka. Pokiaľ moje vedomosti siahajú, tak najstaršie vydanie pochádza z roku 1908, to však existenciu staršej verzie nevylučuje. Tvrdenia o podobných utajovaných textoch nájdeme aj inde.

Tí, ktorí sa radi prehrabávajú v metafyzických sekciách kníhkupectiev a antikvariátov, možno narazili na záhadný zväzok s názvom Kybalion. Za jeho tvorcov sa považujú „Traja zasvätenci“ a vydala ho Yogi Publication Society v roku 1908 v Chicagu. Najznámejšie vydanie Kybalionu je z modrého plátna a je na ňom zlatá pečať. Má rovnaký formát ako všetky ďalšie knihy pochádzajúce z dielne jeho vydavateľa, medzi ktoré patria napríklad aj rôzne tituly zaoberajúce sa jógou od Svámího Ramačaraku.

Počas neskorého obdobia Egyptskej histórie získal kult Thotha na dôležitosti kvôli jeho hlavnému centru, Khnum (Hermopolis Magna) v Hornom Egypte, stanúc sa tiež hlavným mestom, a na jeho počesť boli mumifikované a pochované milióny ibisov. Vzostup jeho kultu tiež viedol k snahe o úpravu mytológie, aby dala Thothovi väčšiu úlohu, a to vrátane mýtu kozmogónie Ogdoad (Skupiny Ôsmich), takže je to Thoth, ktorý dáva zrod Ra/Atum/Nefertum/Khepri, ako výsledok znesenia vajca, ako ibis, ktoré ho obsahuje.

Egypťania mu pripisovali autorstvo všetkých diel vedy, náboženstva, filozofie a mágie. Gréci ho ďalej prehlásili za vynálezcu astronómie, astrológie, vedy o číslach, matematiky, geometrie, zememeračstva, medicíny, botaniky, teológie, civilizovanej vlády, abecedy, čítania, písania a rečníctva. Ďalej tvrdili, že bol pravým autorom každého diela z každej oblasti vedomostí, ľudských i božských.

Iné mená Thotha zahŕňajú Džehuti, Tahuti, Tehuti, Zehuti, Techu alebo Tetu, Pán Khemenu. Jedno z Thothových mien, „Trikrát veľký" bolo preložené do gréčtiny (Trismegistos), vytvoriac meno Hermes Trismegistos. Thoth bol považovaný za jedno z viacerých dôležitých božstiev egyptského panteónu, často zobrazovaný s hlavou Ibisa. Jeho ženským proťajškom bola Sešat (http://www.miesta.net/clanok/egyptsky-pantheon/sesat-pisarka). Jeho hlavná svätyňa bola v Khemenu, kde viedol miestny panteón, neskôr Grékmi premenovaný na Hermopolis (v referencii k nemu prostredníctvom interpretácie Grékov, že bol ten istý ako Hermes) a Ešmunen v Koptštine. Svätyne mal tiež na miestach: Abydos, Hesert, Urit, Per-Ab, Rekhui, Ta-ur, Sep, Hat, Pselket, Talmsis, Antcha-Mutet, Bah, Amen-heri-ab a Ta-kens.

HERMES TRISMEGISTOS, "trikrát najväčší Hermes." Meno, ktoré dali Gréci egyptskému Bohu Thothovi alebo Tehutimu, bohu múdrosti, učenia, a literatúry. O Thothovi sa zmieňujú Egyptské písma ako o "dvakrát veľmi veľkom" a dokonca v niektorých ľudových alebo populárnych rukopisoch ako o "päťkrát veľmi veľkom" - asi v treťom storočí pred Kristom. Jemu bolo pripisované ako "pisárovi bohov" autorstvo všetkých svätých kníh, ktoré boli Grékmi nazvané ako "Hermetické".

Odoberať HERMES TRISMEGISTOS