Jakmile se obeznámíme s neskutečně tvrdým životem našich předků, který byl nesrovnatelný v porovnání s touto dobou, zejména v oblasti pracovní náročnosti a dostupných potravin, je až s podivem, že se naše babičky mohly dožít poměrně vysokého věku, mnohdy i osmdesáti let.
Každý den slýcháváme zprávy o všem možném i nemožném, především o tom, co máme dělat, abychom byli šťastní a dožili se vysokého věku, zejména bez chronických nemocí či různých pohybových potíží, které ve stáří upírají člověku jeho důstojnost. Pokud ale máte nějaké zdravotní problémy, jak se můžete cítit spokojeně a plní energie?
Z lingvistického pohledu je sumerština izolovaný jazyk, který nepatří k žádné známé lingvistické formě. Vědci studovali starověkou sumerštinu a snažili se najít spojitosti s dalšími skupinami jazyků, avšak neúspěšně. Sumerové vynalezli hieroglyfické písmo, ze kterého později vzniklo písmo klínové. Starověká Sumerština může se staroegyptským písemným systémem soutěžit o titul nejstaršího známého psaného jazyka.
Jednou z božských vlastností, ktorou Neferu disponovali, bola dlhovekosť, ktorá v porovnaní s pozemskými životmi vyzerala ako večnosť. Dosiahli ju spomalením procesu starnutia. Smrti sa nevyhli, ale jej príchod mohol byť oddialený až natoľko, že organizmus bol schopný starnúť viacero stáročí, niekedy až tisícročí. Pre dosiahnutie takého stavu bolo nutné zakonzervovať tok vnútorných biologických hodín, niečo čo Neferu dosiahli použitím energetických zdrojov a pyramíd. Prirodzene je to niečo, čo zaujíma čitateľa a takto jednoducho znejúce riešenie na jednu z najpálčivejších otázok vyžaduje ďalšie vysvetlenie.
Pod pojmom „vysoký vek“ si každý predstaví iné číslo. Pokiaľ niektorí za dlhovekosť považujú deväťdesiatku, iným sa aj sedemdesiatka zdá veľa. Podobné rozdiely sú aj v predstavách, čoho by mal byť taký sedemdesiatník či osemdesiatník schopný. Málo nie je ani takých, ktorí si ľudí vo vysokom veku predstavujú ako chorých, chromých, bezvládnych a senilných.
Údajne sa narodil v r. 1736, pričom isté záznamy hovoria o r. 1677. Obe jeho predpokladané dĺžky života – 197 a 256 rokov – ďaleko presahujú najvyšší potvrdený ľudský vek na svete – 122 rokov a 164 dní, ktoré sa dožila Francúzka Jeanne Calment, no jeho skutočný vek nie je možné s istotou overiť.
Bible bývá považována za něco na způsob pohádky - jenže na rozdíl od pohádek obsahuje nezvykle mnoho číselných údajů - až je to nápadné. Přesné míry se objevují zejména v těch místech, která jsou obzvlášť podivná...