AMENHOTEP IV. – ACHNATON

Achnaton byl před pátým rokem své vlády znám jako Amenhotep IV. Byl panovníkem 18. dynastie v Egyptě a vládnul 17 let. Byl rovněž otcem Tutanchamona. Je znám hlavně proto, že opustil tradiční egyptský polyteismus a zavedl uctívání jediného boha Atona. Aton (sluneční koule) je poprvé označen za boha v Povídce o Sinuhetovi z 12. dynastie, která popisuje, jak zemřelý král povstal coby bůh na nebesa a spojil se se sluneční koulí – božské tělo spojující se se svým Tvůrcem. Analogicky byl někdy pojmem „stříbrný Aton“ označován měsíc. Sluneční Aton byl široce uctívaným bohem v době vlády Amenhotepa III., kdy byl vyobrazován jako muž se sokolí hlavou, podobně jako Re.

Teje bola „veľká kráľovská manželka” ekvivalentu Ľudovíta XIV. v starovekom Egypte – Amenhotepa III. Jej syn Achnaton bol príčinou jedného z najväčších škandálov v priebehu faraónskej doby v Egypte. Bola taktiež babičkou Tutanchamona a Ajeho sestra. Stala sa jednou z najvplyvnejších žien starovekého Egypta, aj keď jej meno i tak po stáročiach upadlo do zabudnutia.

„Tvoja ruka v mojej ruke,
telo sa mi chveje radosťou,
moje srdce je povznesené
pretože spolu chodíme“

milostná báseň, Nová ríša

„Falzifikát se od originálu liší tím, že vypadá opravdověji.“
Ernst Simon Bloch (1885-1977), německý filozof
“Borchardt byl nejen všestranně vzdělaný akademik, ale také zanícený vlastenec. Při všech svých podnicích sledoval také cíl, aby se německá muzea mohla jednoho dne měřit bohatstvím a nádherou svých exponátů s nejvýznamnějšími muzei největších koloniálních mocností Anglie a Francie - se slavným Louvrem a neméně proslulým Britským muzeem. A při uskutečňování tohoto cíle byl ochoten použít jakékoli prostředky.”

Ve 14. století před naším letopočtem se v Egyptě stalo něco divného: poprvé v lidských dějinách (aspoň v těch nám známých) někdo přišel s myšlenkou, že početné panoptikum bohů je nadbytečné, protože úplně stačí jeden. V tomto případě se jmenoval Aton, byl univerzální, všemocný a vůbec tak nějak nad věcí, takže žádné spolubohy nepotřeboval. Reprezentoval tvořivou sílu slunce, což samo o sobě je v pouštní zemi rozpalované žhavými paprsky podivné.

Dr. Carmen Boulter působí jako profesorka na univerzitě v Calgary v Kanadě. Posledních dvacet let se také věnuje výzkumu posvátného ženství v prehistorickém Egyptě a ženskému typu bohyní po celém světě.

Magický pohreb?
Archeológovia objavili dvojicu starovekých egyptských kostier, datovaných do obdobia spred viac ako 3300 rokov, z ktorých každá bola pochovaná s prsteňom na prste svojej nohy, vyrobenom zo zliatiny medi. Je to vôbec po prvýkrát, čo boli takéto prstene objavené v starovekom Egypte.

Archeológovia objavili dvojicu starovekých egyptských kostier, datovaných do obdobia spred viac ako 3300 rokov, z ktorých každá bola pochovaná s prsteňom na prste svojej nohy, vyrobenom zo zliatiny medi. Je to vôbec po prvýkrát, čo boli takéto prstene v starovekom Egypte objavené.

Klasická egyptologie učí, že pyramidy byly postaveny kolem roku 2500 před Kristem. Autorka pětidílného cyklu ale tvrdí, že existují důkazy, že pyramidy jsou ještě starší…

Odoberať AMENHOTEP IV. – ACHNATON