Abydos

Keď bol posledne na Slovensku pán Däniken, mali sme sa možnosť pýtať a naplno sme ju využili. Podaril sa exkluzívny rozhovor. Jeho prednáška sa mala venovať starovekému Egyptu a tak sme sa okrem iného zaujímali i o známe podivné znaky z Abydosu, údajne znázorňujúce modernú techniku:

„O dome, v ktorom žil človek, ktorý vstal z mŕtvych, a o pozícii, ktorú zastával vo svetovej histórii, sa dnes dostupné staré texty nezmieňujú. Presné miesto Kráľovstva Osirisa nie je známe. Ale egyptské a grécke legendy prakticky nenechávajú nikoho na pochybách, že jeho pohrebisko sa nachádza v Abydose."
E. A. Wallis Budge, „Vzkriesenie Osirisa“, Zväzok I

Americkí archeológovia, ktorí robili vykopávky v Abydose v Egypte hovoria, že objavili hrobku Woseribre Senebkaya, predtým neznámeho egyptského faraóna, ktorý vládol počas Druhého stredného obdobia, krátko pred rokom 1650 p.n.l.

Hľadanie starovekých artefaktov, ich štúdium, analýza a klasifikácia. Obnova stratených znalostí dávnych civilizácií. Organizovanie expedícií, výletov a návštev múzeí. Úvahy o filozofických aspektoch starovekých civilizácií. Porovnanie s výsledkami oficiálnej vedy a s novými alternatívnymi trendmi - to sú len niektoré z cieľov unikátneho bádateľského Projektu ISIDA. Posúďte sami - vydajte sa s nami na pokračovanie ►prvej virtuálnej púte...
Sokol

Hľadanie starovekých artefaktov, ich štúdium, analýza a klasifikácia. Obnova stratených znalostí dávnych civilizácií. Organizovanie expedícií, výletov a návštev múzeí. Úvahy o filozofických aspektoch starovekých civilizácií. Porovnanie s výsledkami oficiálnej vedy a s novými alternatívnymi trendmi - to sú len niektoré z cieľov unikátneho bádateľského Projektu ISIDA. Posúďte sami - vydajte sa s nami na prvú virtuálnu púť...
Sokol

Dr. Carmen Boulter působí jako profesorka na univerzitě v Calgary v Kanadě. Posledních dvacet let se také věnuje výzkumu posvátného ženství v prehistorickém Egyptě a ženskému typu bohyní po celém světě.

Začiatkom Strednej ríše (pred 3600 až 4000 rokmi) sa stal Abydos centrom kultu boha podsvetia Usira. Jemu zasvätená skupina chrámov bola vybudovaná v blízkosti „Terasy Veľkého boha“. Archeológovia mali dlhý čas problémy s určením presnej polohy chrámového miesta. Medzi rokmi 2002 až 2004 výskumníci z expedície Inštitútu výtvarných umení z Yale v Pensylvánii objavili dve stavebné vrstvy po budovách, ktoré sú datované do obdobia panovania faraónov Nachtnebefa I. a II. (približne pred 2400 rokmi) a do obdobia 18. dynastie (asi pred 3500 rokmi). Zdá sa, že strop Nachtnebefovho chrámu bol vyzdobený hviezdami vyrytými ako reliéf.

Archeologické nálezisko staroegyptského mesta Abydos, ktoré zohrávalo kľúčovú úlohu v náboženskom živote starých Egypťanov, sa nachádza v Hornom Egypte približne šesť míľ (10 km) od rieky Níl. Zdá sa, že najranejší panovníci Egypta vrátane tých, ktorí pochádzali z historicky prvej dynastie vládnucej Egyptu (3000 – 2890 PNL) boli pochovaní v Abydose.

Stránky

Odoberať Abydos