LIBOR ČERMÁK Výber

Libor Čermák | Uluru, neboli skála Ayers Rock, je nejspíš nejznámějším kultovním místem Austrálie. A jako taková v sobě také ukrývá mnoho záhad a zajímavostí. Rozhodl jsem se, že je zkusím vypsat. Tato červená pískovcová skála je nejobjemnější monolit na světě. Jeho geologické stáří se odhaduje na 600 milionů let. Skála ční do výšky 348 metrů a do hloubky až pěti kilometrů. Nevím, že by se na nejmenším kontinentu světa mělo nalézat nějaké víc kultovnější místo, než je toto. A tak se domnívám, že i zde se dá nalézt mnoho záhad, včetně těch archeoastronautických.

Libor Čermák | Člověk už postavil hodně mohutných staveb na naší planetě. Pyramidy, velkou čínskou zeď, incké pevnosti, mrakodrapy a další. Ovšem vůbec ta největší umělá stavba, pochází od někoho jiného. Jestliže je člověk tou nejinteligentnější formou na světě, jak je ale možné, že co do rozlehlosti umělých staveb se nechal zahanbit úplně jiným živočichem? To protože tento živočich dokázal vytvořit takové umělé stavby, že jsou dokonce vidět z Měsíce! Zatímco jeho šířka je „jen“ nějakých 150 kilometrů, tak na délku měří víc než dva tisíce kilometrů. Zajímavé je, že doslova kopíruje severovýchodní břeh Austrálie.

Libor Čermák | V indických eposech se velice často vyskytují tajuplné létající objekty, známé pod označením „vimana“. Zatímco původ slavné Vimaniky šastry, knihy o prastarém indickém letectví, je sporný (byla nejprve předáváná ústně a sepsána až asi před sto lety), můžeme zde i jinak narazit na celý panteon viman. A nejen jich. Podobný spis, jako Vimanika Šastra je i Sútradhára z 12. století, kde se také nalézají návody na konstrukci létajících viman. Popisuje se zde například, že trup musí být sestaven z lehkého kovu, motor by stroj prý měl mít na rtuť. A podle onoho návodu lze prý vystavět různě velké vimany.

Libor Čermák | O tom, že v biblických dobách se nalézají věci, které by se daly přirovnat k moderním případům pozorování UFO, se zmiňuje hodně badatelů. Pokusil jsem se vypsat deset takových případů. Ve Zjevení Janově se píše: „A strhla se bitva na nebi, Michael a jeho andělé se utkali s drakem. Drak i jeho andělé bojovali, ale nezvítězili. A nebylo již pro ně místa na v nebi. A velký drak, ten dávný had zvaný ďábel a satan, který sváděl celý svět, byl svržen na zem a sním i jeho andělé“. Že by pradávná letecká bitva?

Libor Čermák | Když jsem si přečetl o pradávných indických avatárech, nemůžu si pomoci, ale vypadá to, že už tehdy někdo znal historii živočichů na naší planetě. Ne, tentokrát Vás nechci zavést na měsíc Pandoru ze známého filmu. Tentokrát vás chci zavést do Indie. Právě odtud pochází onen výraz „avatár“, který si vypůjčili i autoři onoho filmového díla. Slovo „avatár“ pochází ze sanskrtu, onoho jazyka, o kterém se domnívám, že z něj vyšly všechny indoevropské jazyky.

Libor Čermák | V severní části Etiopie se nalézá další ze záhadných komplexů, který ukrývá nejednu archeoastronautickou záhadu. Je to jedenáct unikátních kostelů, vytesaných do tvrdých skal, známých jako Lalibela.

Libor Čermák | Staré egyptské kosmologie o stvoření světa mají hodně společných věcí s tím, co říká moderní věda o vzniku života a historii naší planety. Je to jen náhoda? Snad každý starověký národ má nějakou svojí verzi pověsti o tom, jak byl stvořen tento svět...

Libor Čermák | Voda, jak známo, je důležitá pro vznik života. A je jí ve vesmíru skutečně tak málo, aby bylo pravděpodobné, že tady na Zemi jsme jediný ostrov života ve vesmíru? Pokud bych byl zapřísáhlým odpůrcem existence mimozemského života, asi by každý objev většího množství vody ve vesmíru byla pro mne velice nepříjemná zpráva. To proto, že voda je základním předpokladem pro vznik života.

Libor Čermák | Byl posledním egyptským faraónem 4. dynastie. Nepostavil sice tak monumentální pyramidy jako jeho předchůdci. Když jsem si však zjistil rozměry jeho mastaby, nemůžu se nad něčím nezamyslet. Zakladatelem 4. dynastie egyptských panovníků je Snofru. Tomu se přisuzuje stavba hned několika egyptských pyramid. Kromě pyramidy v Medúmu, kterou dokončil po Hunejovi, postavil i dvě hlavní pyramidy v Dahshuru. Podrobněji jsem se jimi zabýval v článku Záhady pyramid v Dahshuru.

Libor Čermák | Na svém blogu jsem se zabýval už téměř všemi egyptskými pyramidami 4. dynastie. Jedna z těch, která mi ještě zbývá, je Radžedefova pyramida v Abú Rawáš. Jsou i tam nějaké záhady? V Abú Rawáš totiž stojí zbytky pyramidy, kterou si nechal postavit panovník 4. dynastie Radžedef, syn slavného Chufua, stavitele velké pyramidy v Gíze...

Stránky

Odoberať LIBOR ČERMÁK Výber