Rastlinná neurobiológia

“Les je mnohem více než to, co vidíme,” říká ekoložka Suzanne Simard. Třicet let výzkumu v kanadských lesích vedlo k úžasnému objevu – stromy spolu komunikují, někdy na obrovské vzdálenosti. Pojďte se dozvědět víc o harmonických, ale také komplikovaných sociálních životech stromů – a připravte se na to, že uvidíte svět přírody novýma očima.

Vedci z Austrálie experimentálne potvrdili, že rastliny môžu cítiť, keď sa ich niekto dotkne. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Plant Physiology. „Aj keď si ľudia myslia, že rastliny nič nepociťujú, keď sa ich dotýkajú, bolo preukázané, že v skutočnosti sú veľmi citlivé na dotyk,“ povedal vedúci výskumu Dr. Olivier Van Aken z Univerzity Západnej Austrálie v meste Perth.

Rostlinná říše je zcela nepochybně garantem tohoto pozemského života, který je s touto naší zelenou sférou existenčně spjat. Vliv rostlin na biodiversitu není zanedbatelný, bez vegetace bychom prostě nedýchali, tudíž ani nežili! V buněčné struktuře rostlin se totiž nalézá doopravdy něco pozoruhodného, co nemůže ani současná věda dostatečně vysvětlit. V tomto případě mám na mysli onu mocnou energii životadárného elixíru, ukrývajícího se vně všech rostlin tohoto světa.

Rastliny majú pamäť a inteligenciu. Pri spoločnom vývoji so živočíchmi nie sú pasívnymi obeťami, ale skôr aktívnymi partnermi, niekedy dokonca dominantnými. Tvrdí to rastlinný neurobiológ František Baluška, profesor na Bonnskej univerzite i na bratislavskej Univerzite Komenského zároveň, jeden z hlavných protagonistov novej vednej disciplíny.

Odoberať Rastlinná neurobiológia