Alkohol

Vedci z Univerzity v Michigane zanalyzovali účinok, ktorým reklama vplýva na postoj tínedžerov k alkoholu a dospeli k záveru, že televízna reklama značne ovplyvňuje koľko alkoholu chcú tínedžeri skonzumovať. Správa z uvedeného výskumu bola publikovaná v Journal of Studies on Alcohol & Drugs.

Pri vzájomnej reakcii alkoholu (iné názvy: etylalkohol, etanol) s bielkovinami nastáva takzvaná denaturácia alebo degradácia proteínových molekúl. Alkohol sa už storočia používa na dezinfekciu rán a lekárskych nástrojov, pretože pri kontakte molekúl alkoholu s bielkovinovými membránami buniek sa tieto narúšajú, čo spôsobuje smrť samotných buniek. Z toho dôvodu, keď sa rana natiera alkoholom, tým istým spôsobom sa ničia bunky všetkých baktérií a mikroorganizmov, ktoré by mohli spôsobiť infekciu. Zároveň sa ničia aj niektoré bunky tkanív organizmu, preto pociťujeme účinky alkoholu na ranu ako bolestivé.

Radikálne operácie a lieky obsahujúce prísady, o ktorých sa v súčasnosti vie, že sú toxické, sú súčasťou liečby očných ochorení v 1900 rokov starých lekárskych papyrusoch Starovekého Egypta, ktoré sa odborníci snažia z gréčtiny preložiť už dlhé roky. Súčasťou lekárskych textov je tiež liečba bolesti hlavy po opici: okolo krku prevesený veniec z listov kra Chamaedaphne. V tej dobe ľudia zväčša používali listy Alexandrijského Chamaedaphne na liečbu bolestí hlavy, či to však pomáhalo je otázne.

Odoberať Alkohol